Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.  Jest to dobra okazja, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu. Choroba ta jest bardzo podstępna i wyniszczająca, czasem trudno rozpoznać po naszych bliskich, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja.

Oto kilka kluczowych faktów, które każdy powinien znać:
1. Depresja jest chorobą, tak samo jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Może dotknąć każdego w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach, bez względu na wyniki  w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku.

  1. Nieleczona, może uniemożliwiać chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.
    3. Depresja zwiększa ryzyko innych chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Ponadto, takie choroby jak cukrzyca oraz choroby układu krążenia zwiększają ryzyko depresji.
    4. Depresji nie należy lekceważyć. W najgorszym przypadku depresja może doprowadzić do samobójstwa.
  2. Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego.

Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, NIEPRAWDA. Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

Ciekawe strony:

Pamiętaj, że granica między zdrowiem a chorobą może być naprawdę niewielka.
O zdrowie psychiczne również należy dbać. Jak to robić ?

  1. Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.
  2. Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.
  3. Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Ważne, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Zacznij od 30 minut dziennie.
  4. Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również napoje energetyzujące czy kawa. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy.
  5. Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

W niniejszym omówieniu wykorzystano materiały informacyjne pochodzą ze stron internetowych: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Forum Przeciw Depresji, Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Comments are closed.
Skip to content