KORONAWIRUS
ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. GEN. JÓZEFA KUSTRONIA
W LUBACZOWIE
WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
Teresa Telenkiewicz
KLASY PIERWSZE | KLASY DRUGIE | KLASY TRZECIE |
Zadania doradcy zawodowego:
- Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz na pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
- Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
- Wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom dodatkowych źródeł informacji dotyczących m.in. rynku pracy, trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia.
- Udzielanie indywidualnych porad uczniom i rodzicom.
- Prowadzenie grupowych zajęć aktywizacyjnych, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
- Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę.
- Współpraca z instytucjami wspierającymi system doradztwa zawodowego.
Etapy planowania kariery zawodowej:
- poznanie siebie (czynniki wewnętrzne),
- poznanie zawodów, rynku pracy (czynniki zewnętrzne),
- poznanie ścieżek kształcenia i tendencji na rynku pracy,
- podejmowanie decyzji – właściwe zaplanowanie kariery, czyli określenie drogi rozwoju zawodowego.
Czas pracy doradcy zawodowego:
- wtorek od godz. 900 do godz. 1100
- czwartek od godz. 800 do godz. 1300
- piątek od godz. 800 do godz. 1300
Możliwy jest również inny termin spotkania indywidualnego po osobistym uzgodnieniu z doradcą.
Zapraszam
Jolanta Dral
Spotkanie młodzieży z przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu
Dnia 19 stycznia 2018r. odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Logistycznego, Technikum Mechanicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Budowlanego, Technikum Ekonomiczno – Geodezyjnego z przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu
Celem spotkania było przedstawienie oferty edukacyjnej uczelni na rok akademicki 2018/2019.
Spotkanie młodzieży z przedstawicielami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedziba w Rzeszowie
Dnia 17 stycznia 2018r. odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Logistycznego, Technikum Mechanicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Budowlanego, Technikum Ekonomiczno – Geodezyjnego z przedstawicielami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedziba w Rzeszowie.
Celem spotkania było przedstawienie oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która jest efektem wnikliwych badań rynku pracy i potrzeb młodych ludzi.
„Moja pierwsza praca – prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy”
Dnia 17 listopada 2017r. odbyły się bezpłatne szkolenia młodzieży pt. „Moja pierwsza praca – prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy”, spotkanie zostało skierowane do młodych ludzi wkraczających na rynek pracy. W ramach szkolenia młodzież otrzymała publikację pt. „W Pierwszej Pracy” – Podstawy wiedzy o ochronie pracy – poradnik dla uczniów, autorstwa Michała Olesiaka i Dariusza Natkaniec. Książka jest praktycznym przewodnikiem dla osoby, która podejmuje zatrudnienie. Obejmuje ona zagadnienia związane z prawem pracy, wzbogacone o elementy z zakresu bezpieczeństw i higieny pracy, a także wybrane problemy dotyczące ubezpieczeń społecznych.
Zajęcia przeprowadzone były w klasach maturalnych przez Firmę „BEZPAW” z Jarosławia wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
„Znajdź pomysł na siebie”
Dnia 19.10.2017r. odbyły się dwulekcyjne zajęcia pt. „„Znajdź pomysł na siebie”, które miały na celu zainspirować, zaintrygować i „wciągnąć” młodych ludzi w proces odważnego zmierzenia się z kluczowymi decyzjami dotyczącymi kierunku dalszej edukacji oraz wyboru zawodu.
Zajęcia przeprowadzone były w klasach maturalnych przez Pana Arkadiusza Nepelskiego przedstawiciela Stowarzyszenia EXPLORESS z Rzeszowa.
Salon Maturzystów
W dniu 21 września 2017 r. uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w „Salonie Maturzystów Perspektywy 2017”, który, jak co roku odbył się na terenie Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Nasi maturzyści mieli okazję zapoznać się z ofertą uczelni wyższych z Rzeszowa, Krakowa, Lublina, Wrocławia i Warszawy, a w sposób szczegółowy z wybranymi wydziałami Politechniki Rzeszowskiej. Pracownicy naukowi tej uczelni zaprezentowali uczniom „od środka” Wydział Chemiczny, Zarządzania, Matematyki i Fizyki Stosowanej, Elektrotechniki i Informatyki oraz Laboratorium Badań Konstrukcji na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.
Konkurs „Moja ścieżka rozwoju zawodowego”
Młodzieżowe Centrum Kariery w Cieszanowie organizuje dla młodzieży w wieku 15 – 25 lat konkurs „Moja ścieżka rozwoju zawodowego”.
Celem konkursu jest:
- kształtowanie wśród młodzieży świadomości dotyczącej planowania drogi edukacyjno – zawodowej i korzyści z tego płynących,
- kształtowanie postaw otwartych na samorozwój i rozwój zawodowy,
- zachęcanie młodych ludzi do planowania własnej kariery zawodowej.
Konkurs polega na opracowaniu przez uczestnika własnej, nigdzie wcześniej nie publikowanej prezentacji multimedialnej w programie PowerPoint (maksymalnie 15 slajdów). Termin dostarczenia prac konkursowych upływa 28 listopada 2016r.
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o zgłoszenie się do doradcy zawodowego.
Spotkanie z przedstawicielemi Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu
Dnia 17 listopada 2016r. odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Logistycznego, Technikum Mechanicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Budowlanego, Technikum Ekonomiczno – Geodezyjnego z przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
Celem spotkania było przeprowadzenie ankiety wśród uczniów na temat wyboru kierunków dalszego kształcenia.
Zajęcia w klasach maturalnych
W październiku i listopadzie 2016r. wśród uczniów klas maturalnych: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Logistycznego, Technikum Mechanicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Budowlanego, Technikum Ekonomiczno– Geodezyjnego zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu orientacji zawodowej.
Zajęcia prowadzone były przez Panią Elżbietę Rozner – przedstawiciela Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lubaczowie.
Uczniowie wypełniali kwestionariusze zainteresowań zawodowych, w następnej kolejności została dokonana ich analiza. Celem zajęć było zbadanie wśród maturzystów preferencji zawodowych zgodnych z ich zainteresowaniami.
PRACA SEZONOWA NA WAKACJACH W POWIECIE LUBACZOWSKIM – WYPEŁNIJ ANKIETĘ
Pełnoletni uczniowie naszej szkoły zainteresowani znalezieniem zatrudnienia w okresie wakacyjnym proszeni są o zgłoszenie się do szkolnego doradcy zawodowego – Pani Jolanty Dral w celu wypełnienia ankiety rejestracyjnej.
Osoby, które wypełnią kwestionariusz zostaną zarejestrowane w Młodzieżowym Biurze Pracy OHP i będą informowane o zgłaszanych ofertach przez lokalnych pracodawców.
Zainteresowane osoby proszę o kontakt.