Lekcje które wzbogacają, zmieniają, inspirują…

     Dzień 13 października 2022 roku został naznaczony niezwykle interesującym wydarzeniem. Dzięki inicjatywnie naszych historyków udało się zaprosić cenionego w regionie edukatora Instytutu Pamięci Narodowej (Oddział w Rzeszowie) Pana Zenona Fajgera. Nauczyciel, dydaktyk i historyk na dwóch lekcjach (w klasach 4TB – M. Łabisz i 4Tep – K. Morawski) omówił dzieje Spadochroniarzy Armii Krajowej, popularnych “Cichociemnych”.

     Wciągająca opowieść o działalności polskich spadochroniarzy w okresie II wojny światowej stanowiła atrakcyjne uzupełnienie wiedzy naszych uczniów o wydarzeniach II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem polskiego czynu zbrojnego. Pan Zenon Fajger w swej opowieści o “Cichociemnych” omówił nie tylko genezę uformowania jednostki oraz jej najważniejsze akcje bojowe, ale też przybliżył uczniom społeczną stronę funkcjonowania “Cichociemnych”, prezentując liczne ciekawostki z okresu działalności tych jakże zasłużonych spadochroniarzy i prekurosorów polskich sił specjalnych.

     W ważnej lekcji historii edukatora IPN znalazło się omówienie takich postaci jak m.in. Maciej Kalankiewicz czy Elżbieta Zawacka, które nie zawsze znajdują odpowiednie miejsce na kartach współczesnych podręczników do historii. Bez wątpienia ta lekcja wzbogaci wiedzę naszych uczniów o działalności “Cichociemnych” w okresie II wojny światowej, a także rozwinie ich zainteresowanie polskim czynem zbrojnym w czasach, w których Polacy musieli o swoją wolność walczyć.

Comments are closed.
Skip to content