Jeśli interesujesz się kulturą i zwyczajami mieszkańców różnych stron świata, zapraszamy serdecznie w ramach naszych cyklicznych prezentacji do zapoznania się z jedną z najbardziej tętniących życiem i mistycznych kultur – kulturą indyjską i obejrzenia naszej ekspozycji „Festiwal Kultur. Indie”.
Indie
Dla przeciętnego Europejczyka Indie są krajem bardzo egzotycznym. Zazwyczaj kojarzy się je głównie z pyszną kuchnią indyjską oraz pięknie przystrojonymi Hinduskami. Wielu turystów wybiera Indie ze względów finansowych, ponieważ ludzie z Zachodu mogą poczuć się tutaj jak prawdziwi milionerzy, a do legend przechodzą historie o tym, jak za 15 złotych przez cały dzień zjada się najlepsze specjały.
Po pierwsze, religia
Indie to kraj o barwnej historii, w którym obok siebie współistnieją wyznawcy najpotężniejszych religii świata. Przez wiele setek lat ten kraj był uważany za jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie, a historie z prześladowaniem w tle zdarzały się stosunkowo rzadko. Niestety, w ostatnich latach sytuacja uległa diametralnej zmianie, do tej pory żyjący zgodnie muzułmanie, hindusi i chrześcijanie zaczęli mieć problemy. W Indiach ponad 80% społeczeństwa deklaruje hinduizm – wiarę w jednego boga, który objawia się w wielu osobach, a najczęściej w postaciach Wisznu i Śiwy. Na całym świecie religia hinduistyczna występuje w wielu odmianach i bardzo często są one ze sobą spójne – wszystko zależy od regionu i „modyfikacji” tej religii z uwzględnieniem lokalnych tradycji. Np. na indonezyjskiej Bali, która właściwie w całości wyznawana jest przez hinduistów, występuje odmiana tzw. hinduizmu balijskiego, który wymieszał się z buddyzmem i animizmem. W każdym razie, wszystkie odmiany hinduizmu łączy wiara w reinkarnację (odradzania się jednej duszy w coraz to doskonalszych wcieleniach) oraz karmę (zasada akcji i reakcji: to, co uczynisz w obecnym życiu wróci do ciebie w kolejnym wcieleniu, więc „opłaca się” czynić dobre rzeczy). Świętą księgą hinduizmu są Wedy – a ich fragmenty bardzo często znajduje się w hinduistycznych indyjskich świątyniach. Kolejną wiodącą religią, wyznawaną przez ponad 10% Hindusów jest islam, w Indiach głównie w odmianie ortodoksyjnej. Mieszka tu również niewielki odsetek buddystów (ok. 2% społeczeństwa), którzy zamieszkują głównie północno-wschodnią część kraju. Co ciekawe, buddyzm połączył się tutaj z hinduizmem, a Buddę uważa się bardzo często za jedną z reinkarnacji Wisznu. Do zdecydowanej mniejszości należą chrześcijanie i katolicy, aczkolwiek kościoły w Indiach są godne odwiedzenia. Dodajmy, że i chrześcijaństwo nie uniknęło silnym wpływom hinduizmu.
Po drugie, etykieta targu
Pomimo tego, że w Indiach koszty życia są niewielkie, to przez fale zachodnich turystów, jakimi rokrocznie są zalewane, ceny potrafią szokować. Generalnie rzecz biorąc, zachodni turysta traktowany jest przez Hindusa jako skarbonka wypełniona pieniędzmi. Jeśli podróżujesz niskobudżetowo, wiedz, że kupując w Indiach musisz zostawić postawę miłego i uległego człowieka w hotelu. A najlepiej w Polsce. Hindusi wręcz uwielbiają się targować, a dobijanie ceny uważa się za część zwyczaju. Dlatego targować się trzeba zawsze, wszędzie i o wszystko. Nie ważne, czy chcesz kupić lemoniadę, świeżego kokosa, sukienkę czy noc w pokoju. Warto też poświęcić trochę czasu i sprawdzić ceny tego samego produktu u różnych sprzedawców, żeby mieć porównanie i lepsze argumenty podczas zbijania ceny. Naprawdę, nie ma z tym żartów. Targuj się!
Po trzecie, kultura jedzenia
Hindusi należą do prawdziwie gościnnych i otwartych narodów. Bardzo często zdarza się, że zapraszają nowo poznanych turystów na świętowanie jakiegoś ważnego dla nich wydarzenia. Wtedy stoły uginają się pod ciężarem przepysznych potraw kuchni indyjskiej – zanim jednak przystąpisz do ich pałaszowania, poobserwuj kulturę jedzenia swoich gospodarzy. Zazwyczaj na środku stołu stoi wielka miska ryżu, a obok mnóstwo kolorowych miseczek z dodatkami. Pamiętaj, że zawsze najpierw nakładasz na talerz ryż, a dopiero potem dodatek. Lewa ręka uważana jest przez Hindusów za „nieczystą” i przeznaczoną do celów higienicznych. Dlatego po jedzenie sięgaj prawą ręką. Przy hinduskim stole wydawanie odgłosów jedzenia jest mile widziane, podobnie jak głośne komentowanie gospodarzy (a w szczególności kucharki). Takie drobne gesty sprawiają mieszkańcom Indii niesłychaną przyjemność, więc skoro oni karmią cię pysznym jedzeniem, ty odwdzięcz się szczerymi pochwałami.
Ciekawostka: więcej o prawej ręce
Powiedzieliśmy już, że po jedzenie sięga się prawą ręką. Ta zasada dotyczy również każdej innej czynności – podawania pieniędzy, wskazywania na jakąś rzecz (całą ręką, a nie palcem) czy gratulowania komuś.
Źródło: www.twojawuwa.pl