Pierwsze dni wiosny mamy już za sobą. Astronomicznie od 20 marca, kalendarzowo od 21. A książkowo? Co warto poczytać, żeby wczuć się w wiosenny klimat? Skoro czekają nas jaśniejsze i dłuższe dni, warto uprzyjemnić je sobie lekturą książek pełnych wiosennej atmosfery.
Natalia Brożek – Spring Fever
Pierwsze promienie słońca, zapach kwiatów i magiczny Kraków. Odkryj Spring Fever – ożywczo wiosenną powieść autorstwa Natalii Brożek.
Tej wiosny Ida musi podjąć bardzo ważną decyzję. Chce rozpocząć studia ale nie jest pewna, czy odnajdzie się w wielkim mieście, ponieważ spędziła na wsi całe dotychczasowe życie. Matka dziewczyny doradza jej, aby w ramach próby na kilka tygodni przeprowadziła się do mieszkającego w Krakowie brata. Staszek nie jest jednak zachwycony tym pomysłem i zgadza się przyjąć siostrę pod swój dach, dopiero gdy obiecuje ona zachować szczegóły na temat jego życia w tajemnicy przed matką.
Gdy dziewczyna staje z walizką w progu mieszkania brata, nie może uwierzyć własnym oczom. Staszek przez cały czas okłamywał rodzinę. Wymyślił historię o idealnej pracy i apartamencie. W rzeczywistości mieszka w starej kamienicy na podejrzanym osiedlu. Aby się utrzymać, musiał znaleźć współlokatora, który już przy pierwszej interakcji zraża do siebie Idę szalonym primaaprilisowym żartem.
Eryk to całkowite przeciwieństwo ostrożnej i pełnej wątpliwości dziewczyny. Chłopak jest gitarzystą w kapeli rockowej i nie rozstaje się ze swoimi glanami, skórzaną kurtką oraz ukochanym owczarkiem niemieckim, który wzbudza w Idzie strach. Czy Erykowi uda się zatrzeć fatalne pierwsze wrażenie?
Agnieszka Olejnik – A potem przyszła wiosna
Życie celebrytów nie zawsze jest usłane płatkami róż. Ciągle bycie w centrum uwagi sprawia, że niezwykle trudno zachować życie prywatne. Doskonale wie o tym Pola Gajda. To młoda gwiazda, której problemy nie są widoczne na pierwszy rzut oka, gdyż siedzą głęboko w jej głowie. Jak poradzi sobie, gdy paparazzo ujawni coś, czego sama nie chciała wiedzieć?
Kasia Pietra to zwykła dziewczyna wychowana w Bukach, której los się odmienił, gdy zagrała w serialu “Wakacje za barem”. Nagła sława wcale nie jest czymś tak przyjemnym, jak mogłoby się wydawać – szczególnie dla Poli, gdyż takie imię przyjęła Kasia. W swoim prywatnym życiu zmaga się z poważnymi zaburzeniami odżywiania, które jednocześnie wiążą się z niską samooceną. Już tylko to sprawia, że czuje się źle ze swoim życiem, a to dopiero początek problemów.
Dociekliwy paparazzo ujawnia zdjęcia, które pokazują, że ukochany Poli ją zdradza. Ten cios sprawia, że dziewczyna przechodzi załamanie nerwowe i nie potrafi zauważyć żadnego jasnego punktu w swoim życiu. Czy czas wyleczy jej rany? Jak pokonać demony, które kryją się w głowie Poli? Czy uda się jej jeszcze kiedyś żyć pełnią życia?
Natalia Przeździk – Zapach soli i wiatru
Weź głęboki oddech i zachwyć się ożywczym zapachem soli i wiatru! Zmuszona przez los do wyprowadzki z ukochanego Krakowa Julia nie potrafi przyzwyczaić się do myśli, że od tej pory jej życie toczyć się będzie na odległych Kaszubach. Wszystko jest tam przecież inne – i krajobraz pozbawiony jej ukochanych gór, i ludzie mówiący w obcym, niezrozumiałym języku. Aklimatyzacji w nowym miejscu nie pomaga fakt, że Julia jako osoba wysoko wrażliwa na każdą zmianę reaguje dużo intensywniej niż inni. Czego jednak nie robi się dla dobra rodziny? Czy mimo trudności, wśród kaszubskich jezior, pól i lasów odnajdzie swoje „nowe ukochane miejsca”, doświadczy nowych emocji, które pozwolą poradzić sobie z bolesną przeszłością i własnymi słabościami?
Zapach soli i wiatru to pełna barw i aromatów opowieść o domu, który można odnaleźć wszędzie tam, gdzie spotyka się dobrych ludzi. To oni dzięki bogatej historii miejsca swego pochodzenia, a także własnym zawikłanym losom potrafią zrozumieć obawy i wątpliwości nowych sąsiadów.
Natalia Przeździk tworzy w swej powieści wyjątkowy krąg przyjaźni, budowanej na otwartości, szczerości i zaufaniu. Warto pozwolić się do niego zaprosić!
Katarzyna Michalak – Wiosna w Przytulnej
Każda rodzina może być niezwykła. Ta jest niezwykła aż za bardzo!
Rodzina Gawroszów: dziadkowie Apolonia i Antoni, rodzice Alicja i Andrzej oraz ich czworo dzieci, wydają się zwykłą rodzinką, jakich wiele. Kochają się, wspierają, jedno za drugim wskoczyłoby w ogień. Tę rodzinę wyróżnia jednak coś więcej niż to, że wszystkie imiona zaczynają się na literę A
Każda rodzina ma tajemnice. Ale żeby aż tyle?!
Kiedy pojawia się możliwość przeprowadzki do uroczej przedwojennej Willi Przytulnej, wychodzi na jaw, że każdy w rodzinie skrywa jakiś sekret. Z trudem wiążą koniec z końcem, a tu nagle pojawiają się pieniądze na okazały dom. Ktoś prowadzi podwójne życie, a ktoś ukrywa przed innymi swoje uczucia. I wreszcie największa niewiadoma: Azja, czarna owca rodziny. Zniknął na trzy lata, a teraz wraca, żeby namieszać jeszcze bardziej. A może wprost przeciwnie?
Azja powraca do domu, a wraz z nim wracają urwane rozmowy i wykrzyczane w złości oskarżenia. Czy Gawroszowie dostaną od losu drugą szansę? Czy stać ich na pojednanie? Jakie sekrety ujrzą światło dzienne, a jakie zostaną ukryte jeszcze głębiej?
Pierwsza część Sagi Przytulnej to niezwykła opowieść o niezwykłych ludziach. Emocje, nieoczekiwane zwroty akcji, sekrety, a przede wszystkim miłość, przyjaźń i słowo DOM, w wielu jego znaczeniach.
Magdalena Kordel – Wiosna cudów
Tej wiosny nad głową Stelli gromadzą się czarne chmury. Gdyby żyła prababka Marcelina, powiedziałaby, że ktoś z pewnością rzucił na dziewczynę urok…
„Wiosna cudów” przenosi czytelnika w magiczny świat nadziei i odrodzenia. Magdalena Kordel w niezwykły sposób opisuje historię głównej bohaterki, która po ciężkich przeżyciach odkrywa siłę wewnętrzną do przekraczania trudności i odnajduje w sobie nowe, głębsze znaczenie życia.
Autorka ukazuje proces odkrywania piękna w codzienności oraz znaczenie miłości i współczucia w procesie uzdrawiania. „Wiosna cudów” to lektura, która porusza serce i inspiruje do pozytywnych zmian.
„Cuda mają to do siebie, że nie potrzebują ani poklasku, ani innego aplauzu. Wystarczy im to, że cichutko i niepostrzeżenie zmieniają świat, sprawiając, że pomięte ludzkie dusze pod ich wpływem się prostują i znów zaczynają z nadzieją patrzeć w przyszłość”.
Alice Kellen – Wszystko, czym nigdy nie byliśmy
Pierwszy tom powieści Alice Kellen „Wszystko, czym nigdy nie byliśmy” rozpoczyna się tragedią. W wypadku samochodowym giną rodzice głównej bohaterki. Leah wychodzi z kraksy cało, ale przeżyta trauma powoduje, że dziewczyna staje się psychicznym wrakiem. Być może martwota, w którą popada, jest dla niej jedynym sposobem na to, by móc dalej żyć. Leah nic nie cieszy, czuje się, jakby jej życie się skończyło.
Dziewczyna ma starszego brata, który stara się być dla niej oparciem, jednak w pewnym momencie musi wyjechać, ponieważ dostaje pracę wymagającą przeprowadzki. Prosi wtedy swego najlepszego przyjaciela, by roztoczył opiekę nad Leah. Axel jest straszy od niej, więc dziewczyna od zawsze była dla niego małą siostrzyczką najlepszego kumpla. Chłopak nie podejrzewa, że dziewiętnastolatka się w nim podkochuje. Stara się ją pocieszyć, sprawić, by na nowo zaczęła odczuwać radość, chce wyrwać ją z marazmu i odrętwienia. A ona zakochuje się coraz bardziej.
W pewnym momencie Axel zauważa, że Leah nie jest już małą dziewczynką. Powoli zaczyna się rodzić między nimi uczucie. Mężczyzna ma jednak poczucie winy, gdyż obiecywał przyjacielowi, że będzie opiekunem jego siostry.
Agnieszka Kuchmister – Florentyna od kwiatów
Zachwycająca oda do świata, którego już nie ma.
Albo którego nie potrafimy zobaczyć.
Rok 1918. Wśród polnych kwiatów, w maleńkiej wiosce otoczonej lasem, rodzi się Florentyna – dziewczynka obdarzona niezwykłymi zdolnościami. Dorastając, odkrywa, że jej Sokołów nie jest zwyczajną osadą, lecz miejscem pełnym tajemnic.
Świat namacalny przenika się tu z inną rzeczywistością, którą można ujrzeć w krążących nad lasem światłach czy usłyszeć w echu zaplątanym w starej studni. Nastoletnia Florentyna zakochuje się w Siemile – wrażliwym, zapatrzonym w gwiazdy chłopcu. Ich beztroską młodość przerywa wybuch wojny, która nieodwracalnie odmieni życie wszystkich mieszkańców Sokołowa…
„Florentyna od kwiatów” to wyjątkowa opowieść z elementami fantastyki i realizmu magicznego, pełna odniesień do ludowych wierzeń.
Magdalena Witkiewicz – Czereśnie zawsze muszą być dwie
„Czereśnie zawsze muszą być dwie” – te piękne słowa, wypowiedziane przez pewnego ogrodnika, zainspirowały Magdalenę Witkiewicz do napisania powieści. Drzewo czereśniowe potrzebuje drugiego drzewa, by żyć i dawać owoce. Podobnie jest z ludźmi…
Czasami pozornie błahe i podjęte spontanicznie decyzje mogą wpłynąć na całe nasze życie, choć zwykle zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tak właśnie było w przypadku Zosi Krasnopolskiej, która idąc na wagary, nie spodziewała się, że będzie to początek cudownej przyjaźni z pewną staruszką.
A to dopiero wstęp do tej urzekającej opowieści, bo Zosia otrzymuje w spadku bardzo urokliwą, aczkolwiek niezmiernie zniszczoną willę w Rudzie Pabianickiej. Otoczony czereśniowym sadem stary dom skrywa wiele tajemnic z przeszłości, których poznanie doprowadzi dziewczynę do zrozumienia, co jest w życiu najważniejsze. Kiedy na jej drodze staje Szymon, zapisana w starych murach historia ma szansę zyskać romantyczne zakończenie. Czy w sercu Zosi zapanuje wieczna wiosna, czy ogarnie je jesienna melancholia?
To powieść o tym, że jeżeli patrzymy na świat sercem, los pomaga nam dokonywać takich wyborów, by nasze szczęście rozkwitało, podobnie jak rozkwitają czereśnie, gdy rosną obok siebie.
Joanna Szarańska – Malarka wiosennych łąk
Nadzieja ma kolor wiosennej łąki.
Maria jest malarką i od dawna marzy o własnej galerii. Gdy jednak zostaje zdradzona przez jedną z najbliższych osób, traci wiarę w ludzi i własne możliwości. Przestaje malować i zamyka się w sobie. Przełomem staje się rozmowa z dawno niesłyszaną przyjaciółką. Za jej namową Maria przyjeżdża do siedliska w Granicach. Czy stary dom, piękny ogród i niewielka winnica sprawią, że znów sięgnie po pędzel? Jak ułożą się jej stosunki z lokalną społecznością? I co najważniejsze, czy dowie się, kim jest tajemnicza Malarka wiosennych łąk poznana na kartach starego brulionu znalezionego na strychu?
Wsłuchaj się w szepty starego domu. Może zdradzi swoje sekrety?
Karolina Wilczyńska – Zapach bzu
Jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać lokatorek z bloku przy ulicy Kwiatowej – nie szkodzi! Poznajcie ich nowych sąsiadów, których ścieżki połączył nieoczekiwany prezent od losu znaleziony w podziemnym garażu…
Julia jest młodą i sympatyczną studentką, lecz niestety nie ma zbyt wielu przyjaciół, bo nie czuje się pewnie wśród ludzi. Brak jej przebojowości – również w relacjach z rodzicami, którzy są wobec niej nadopiekuńczy i zanadto wymagający.
Czy Julia znajdzie w sobie dość sił i odwagi, by choć raz postawić na swoim? I czy spotka wreszcie kogoś, komu będzie mogła zwierzyć się ze skrzętnie skrywanego przed światem smutku?
Nowi bohaterowie i nowe historie zawitają tej wiosny na Kwiatową!
Monika Zarzeczna – Za dwie minuty wiosna
Poznaj historię dzielnej Julii, która – pomimo przeciwności losu – odważnie kroczy przez życie. I będzie walczyć o swoje szczęście.
Julia to marzycielka, która pragnie od losu jedynie odrobiny spokoju. Jej praca w rodzinnym miasteczku staje pod znakiem zapytania. Każdego dnia czeka na uśmiech od losu i podejmuje coraz to nowsze wyzwania, byleby wyrwać się z dręczącego ją poczucia tęsknoty za prawdziwą bliskością. Czy praca za granicą pozwoli jej wreszcie uporządkować swoje życie? I czy to ktoś inny nie jest wyczekiwaną miłością jej życia?
Za dwie minuty wiosna Moniki Zarzecznej to nie tylko ciepła opowieść o dojrzewaniu sympatycznej, młodej dziewczyny. To również opis brutalnej rzeczywistości polskiej emigracji w Anglii, w której – jeżeli nie uda się spotkać empatycznych ludzi – jesteśmy skazani na samotność, walkę z własnymi problemami i samym sobą.
Zarzeczna pokazuje z humorem i empatią losy swojej bohaterki, którą czytelnik ma szansę bardzo szybko polubić.
Grażyna Jeromin-Gałuszka – Dwieście wiosen. Folwark Konstancji
Dwustuletnia historia, w której wielkie i małe dramaty, smutki i radości, miłość i nienawiść, przeplatają się ze sobą na przemian w zawrotnym tempie, czyniąc z tej opowieści pełną niespodzianek podróż do świata, który dawno minął.
Gdy wiosną 1815 roku w majątku dziedzica Andrzeja Konarskiego przychodzą na świat bliźniacze cielęta, ten, zgodnie ze zwyczajem, ładuje je do bryczki i objeżdża z nimi granice swych włości. To, tyleż radosne, co niecodzienne, wydarzenie, rodzi w młodym dziedzicu nadzieję na równie pomyślne zmiany w jego życiu osobistym, a na widok pięknej doliny, rozpościerającej się podczas tej przejażdżki przed jego oczami, przychodzi myśl, by zbudować w niej mały folwark dla swej młodszej siostry, Konstancji…
Pewnej deszczowej kwietniowej nocy w maleńkiej osadzie w dolinie rzeki pojawia się kilkunastoletnia sierota, Marynia Popiel, z dopiero co narodzonym, ledwo żywym dzieckiem na ręku. Konstancja Konarska przyjmuje ją pod swój dach, nie wiedząc, ile ten jeden gest zmieni w życiu wszystkich.
Źródło zdjęcia: https://lubimyczytac.pl
Powyższe opisy pochodzą od wydawców.