Kolejny tytuł “Solidarna Szkoła” dla Zespół Szkół i I miejsce w konkursie Fundacji Świętego Mikołaja

5 grudnia w południe, w Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie miała miejsce dwunasta Gala Konkursu Solidarna Szkoła Fundacji Świętego Mikołaja  pod patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser Duda. Można powiedzieć, że było to swoiste „święto” Fundacji, ponieważ wieńczy roczną pracę w ramach projektu Stypendia św. Mikołaja, w którym wyróżniono najbardziej zaangażowane szkoły z całej Polski.

Tegoroczna gala – jak podkreślili -założyciele Fundacji: Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz–  ma wymiar jubileuszowy. Przypada bowiem w dwudziestą piątą rocznicę rozpoczęcia działalności Fundacji Świętego Mikołaja. Dariusz Karłowicz, przypominając wartości, którymi kieruje się Fundacja, odwołał się do historii św. Mikołaja, który pomógł trzem siostrom, pochodzącym z ubogiej rodziny, niemającej odpowiednich funduszy na posag. Podrzucenie trzech złotych kul, ratujących dziewczęta przed infamią, stanowi symboliczny gest solidarnej, mądrej a przede wszystkim przemyślanej pomocy innym – mówił Karłowicz – a przede wszystkim jest wzorem dla naszej działalności pomagania dzieciom, łącząc działalność charytatywną, edukacyjną i naukową.

Tytuł „Solidarnej Szkoły” trafił w tym roku do przedstawicieli 12 najbardziej zaangażowanych w pomaganie szkół. Są to placówki, które aktywnie angażowały się w prowadzenie programu stypendialnego w szkole, włączały w zbiórki na stypendia, angażowały uczniów–wolontariuszy, rodziców, absolwentów i społeczność lokalną. Jednoznacznie pokazały, że kultura solidarności jest żywym mechanizmem w Polsce, który pozwala przetrwać trudności i umacniać szkolne wspólnoty-podkreślili organizatorzy.

W kategorii szkół ponadpodstawowych na terenach wiejskich i w małych miasteczkach Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie zajął I miejsce z zebraną kwotą 30 937 złotych i tym samym okazał się rekordzistą spośród wszystkich laureatów konkursu. Za I miejsce szkoła otrzymała dodatkowo nagrodę finansową 5000 złotych.

Po uroczystej gali  stypendyści, koordynatorzy, dyrektorzy szkół i przedstawiciele fundacji wzięli udział w spotkaniu z Pierwszą Damą w Pałacu Prezydenckim.

„Przede wszystkim jednak gratuluję Waszego zaangażowania, tego, że jesteście społecznie wrażliwi
i solidarni ze swoimi kolegami, którzy borykają się z problemami finansowymi, ale za to są uzdolnieni
i dzięki stypendiom mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje” – powiedziała
Pierwsza Dama w Pałacu Prezydenckim.

Comments are closed.
Skip to content