ZWYCZAJE I OBYCZAJE DOOKOŁA ŚWIATA. MAKARON

Przypominamy,  że w bibliotece szkolnej trwa „Festiwal Kultur. Włochy”. Z tej okazji warto przypomnieć historię makaronu, który tak bardzo spopularyzowali Włosi.

Makarony i kluski znajdziemy w kuchni wszystkich narodów i kontynentów. Jednak to Włosi uczynili  z makaronu swoje danie narodowe!

Historia makaronu

O to, który kraj jest ojczyzną makaronu, spierają się Chiny i Włochy. Jednak znaleziska archeologiczne mówią jedno – makaron pochodzi z Azji, gdzie przyrządzano go już 4 tys. lat temu!

Makaron trafił do Włoch w XIII wieku za sprawą słynnego podróżnika Marco Polo, który przywiózł go z Chin. Mimo to Włosi twierdzą, że już w starożytnym Rzymie znano placki z mąki wysuszone na słońcu, czyli swoistą pramatkę makaronu.

Bez względu na to, skąd właściwie pochodzi makaron, to Włosi go spopularyzowali w Europie i na całym świecie. Już w XIII wieku produkcją makaronu zajmowali się Sycylijczycy, w XV zaś zaczęto go wytwarzać z pszenicy durum. Z kolei w XVII wieku powstały pierwsze mechaniczne mieszadła do produkcji makaronu.

Jak powstał makaron?

Na ten temat krążą dwie opowieści. Według pierwszej makaron powstał na statku, i to przypadkiem. Woda dostała się bowiem do mąki. Po jej usunięciu w ładowni statku pozostały kawałki, którymi – po ugotowaniu – karmiono… niewolników.

Druga historia opowiada o piekarzu, który po wyrabianiu ciasta na chleb oczyszczał ręce ze skrawków, a następnie używał ich do zagęszczania zupy.

Rodzaje makaronu: Włosi znają ponad 300!

Włosi tłumaczą, że makaron musi mieć tak wiele form, bo każda z nich inaczej przenosi sos. Kształt jest ważny przy dobieraniu sosu i dodatków do potrawy. Jedne makarony są przeznaczone do sosów mięsnych, inne do owoców morza, a jeszcze innych używa się jako dodatek do zup czy sałatek. A jakie są najpopularniejsze rodzaje makaronu?

Rurki – inaczej penne (po włosku: piórka), doskonale komponują się z pesto. To jeden z popularniejszych rodzajów makaronu.

Kokardki, czyli farfalle (po włosku: motyle) – świetne do sałatek i np. sosu grzybowego.

Muszelki – idealne do zup i zapiekanek.

Świderki (fusilli) – znakomite do dań głównych, czyli zup i zapiekanek, a także do sałatek.

Kolanka – warto je serwować z gulaszem.

Spaghetti – słynne grube nitki, popularne w sosach takich jak bolognese czy carbonara.

Tagliatelle – długie makaronowe wstążki najczęściej podawane z sosami z mięsem, owocami morza czy warzywami.

Lasagne – prostokątne płaty, które oddzielają warstwy farszu.

Fakty i mity związane z makaronem

Prawdą jest m.in. to, że makaron lubi się z wodą. Zwykle idealne proporcje to 1 litr na każde 100 g suchego produktu. Dzięki temu łatwiej będzie go mieszać w trakcie gotowania. Inny „fakt” – makaron należy wrzucać do wrzącej wody. Najsmaczniejszy jest al dente, czyli w wersji półtwardej. Ponieważ łatwo przegapić ten moment, warto na bieżąco sprawdzać twardość makaronu podczas gotowania. Al dente rozpoznamy po tym, że po przecięciu makaronu w środku będzie nieco ciemniejsza warstwa.

Mitem jest z kolei zalecenie, żeby makaron gotować z dodatkiem oleju – miałoby to zapobiegać sklejaniu się. Tak naprawdę jednak liczy się odpowiednia ilość wody. Olej zresztą i tak utrzymuje się tylko na powierzchni wody.

Makaronu nie należy też przelewać zimną wodą, bo wtedy spada jego temperatura – a ważne, by trafił do gorącego sosu.

Źródło tekstu i zdjęcia: beszamel.se.pl

Comments are closed.
Skip to content