Wzrost jakości Kształcenia w Ogólnego w Szkołach Powiatu Lubaczowskiego
Dzieci i młodzież z terenu województwa podkarpackiego zaproszone zostały do sprawdzenia swoich umiejętności jako twórcy filmowi w konkursie „Laboratorium Filmowe”, który odbył się w okresie od maja do czerwca 2020 r.
Projekt realizowany został w ramach programu “Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”. Inicjatorem jest Województwo Podkarpackie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Wojewódzkim Domem Kultury, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, Telewizją Polską SA Oddział w Rzeszowie.
Okres realizacji: 01.09.2019- 29.02.2020
Wartość projektu 47 714,00 zł
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów umowa z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji”
Celem ponadnarodowej mobilności uczniów pod nazwę „Międzynarodowa współpraca droga do efektywnego nauczania” jest lepsze przygotowanie młodych ludzi do pracy w warunkach panujących we współczesnym rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem uwagi na temat przedsiębiorczości i wielojęzyczności. Tematem przewodnim mobilności uczniów jest przedsiębiorczość, technologie cyfrowe, rozwój osobisty uczniów oraz świadomość międzykulturowa.. Projekt realizowany w partnerstwie ze szkołą na Słowacji Seconrady vocational school of technology and services w miejscowości Levice.
Okres realizacji: 15.04.2019-30.11.2019
Wartość projektu: 5000,00 zł
Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna”
Projekt ma na celu kształtowanie umiejętności logicznego myślenia uczniów , kreatywności oraz wyobraźni wizualno- przestrzennej. Poznawanie nowych technologii pozwala kształcić młodych ludzi którzy w przyszłości będą mieć wpływ na jakość życia naszego społeczeństwa. Kluczem do rozwoju nowych technologii jest człowiek – w naszym przypadku nasi uczniowie którym chcemy dać szansę budowania i ich poznawania na etapie nauki w naszej szkole.
Okres realizacji: 01.07.2019-30.09.2022 roku
Wartość projektu: 1 266 126, 24 zł
Głównym celem projektu realizowanego w Partnerstwie z Fabryką Maszyn Lubaczów sp. z o.o. jest zwiększenie szans zatrudnienia 60 uczniów Zespołu Szkół w Lubaczowie w szczególności poprzez poprawę jakości kształcenia zawodowego oraz dopasowania systemów kształcenia i szkolenia do potrzeby rynku pracy. Realizacja projektu dotyczy modernizacji kierunków kształcenia w dwóch szkołach i skierowany jest do uczniów z Technikum- technik mechanik-operator obrabiarek sterowanych numerycznie oraz Szkoły Branżowej I Stopnia- operator obrabiarek skrawających.
Organizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Całość projektu finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, Akcji 1 Mobilność Edukacyjna, KA 102 „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”
Łączna wartość projektu wynosi 92 868 Euro.
Głównym celem projektu jest zdobywanie przez uczniów doświadczenia zawodowego, dzięki realizacji trzytygodniowych praktyk zawodowych w Hiszpanii, w miejscowości Walencja.
Projekt zakłada udział 40 uczniów klas II i III Technikum: Informatycznego, Ekonomicznego, Logistycznego, Budowlanegoi Mechanicznego w praktykach zawodowych w przedsiębiorstwach i firmach na terenie Hiszpanii. Dla młodzieży zaplanowano 2 wyjazdy– w marcu i czerwcu 2022 r.
Przed każdym wyjazdem uczniowie wezmą udział w dodatkowym, 30 – godzinnym kursie języka angielskiego
z elementami wiedzy o kulturze hiszpańskiej, kursie pedagogicznym, bhp i z autoprezentacji. Nad każdą grupą wyjeżdżających opiekę będą sprawować nauczyciele.
Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzież zdobędzie wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe w branży mechanicznej, logistycznej, informatycznej, ekonomicznej i budowlanej. Dodatkowymi korzyściami dla uczniów biorących udział w wyjazdach będzie poznanie hiszpańskiej kultury i obyczajów, zwiedzanie ciekawych miejsc, oraz umiejętność swobodnego posługiwania się językiem angielskim. Uczestnicy projektu otrzymają dokument potwierdzający realizację praktyk – Europass Mobilność w języku polskim i angielskim oraz imienne potwierdzenia udziału w wymianie doświadczeń wystawione przez organizację przyjmującą.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, Akcji 1 Mobilność Edukacyjna, KA 102 „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”
Nazwa Projektu: Mobilni teraz – kreatywni w przyszłości,
Nr projektu: 2019-1-PL01-KA102-062410,
Czas trwania: 36 miesięcy,
Data rozpoczęcia: 1.10.2019,
Data zakończenia: 30.09.2022.
Jest to pierwsze działanie Zespołu Szkół im . gen. J. Kustronia w Lubaczowie z zakresu organizacji zagranicznych praktyk dla uczniów, które zapewnią uczniom lepszy start na rynku pracy.
W czerwcu br. uczniowie zakwalifikowani do projektu ERASMUS + „Mobilni teraz, kreatywni w przyszłości” wzięli udział w pięciogodzinnych warsztatach pt. „Sztuka autoprezentacji”. Warsztaty prowadzone przez doradcę zawodowego składały się z czterech bloków tematycznych: Poznawanie siebie i budowanie poczucia własnej wartości. Komunikacja w autoprezentacji. Sztuka prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej. Techniki autoprezentacji – ćwiczenia praktyczne. Zajęcia prowadzone […]
Na początku lutego, uczniowie wyjeżdżający na staże w kwietniu odbyli rozmowy online z panią Dominiką Jastrzębowską, przedstawicielką firmy Universal Mobility, która jest naszym partnerem w Hiszpanii. Rozmowy prowadzone były w języku angielskim i miały na celu poznanie uczniów, ich umiejętności językowych, zawodowych oraz zainteresowań. Dzięki temu kontaktowi możliwe będzie skorelowanie oczekiwań uczniów z ofertą hiszpańskich […]
W grudniu, pierwsza grupa uczestników projektu, w ramach przygotowania do wyjazdu na staże, rozpoczęła zajęcia z języka angielskiego zawodowego z elementami wiedzy o kulturze Hiszpanii. Ich celem jest zaznajomienie uczestników Projektu z kulturą i obyczajami mieszkańców tego kraju, nauka podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim, a także doskonalenie słownictwa z zakresu języka angielskiego zawodowego. Zagadnienia podejmowane […]
Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie w ramach programu „Erasmus+” od 01.09.2018r. do 31.08.2020r. realizuje projekt: „ Kreatywni nauczyciele dla innowacyjnej gospodarki” finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, sektor: Edukacja szkolna (PO WER SE), Akcja kluczowa: KA1 Mobilność Edukacyjna, KA101 Mobilność kadry edukacji szkolnej.
Łączna wartość projektu wynosi 61 681,71 złotych.
W ramach projektu w terminie od 01.07.2019 do 05.07.2019 ośmioosobowa grupa nauczycieli Zespołu Szkół weźmie udział w szkoleniu o nazwie „ Dynamiczne nauczanie”, które odbędzie się w Granadzie w Hiszpanii. Wyjazd poprzedzony zostanie kursem językowym wraz z elementami programu kulturowego. Szkolenie zostanie przeprowadzone przez profesjonalna firmę: Universal Mobility SL (Mobility Projects) zajmującą się zarządzaniem europejskimi projektami mobilności.
Dodatkowymi korzyściami dla uczestników wyjazdu będzie poznanie hiszpańskiej kultury i obyczajów, zwiedzanie ciekawych miejsc, oraz poprawa umiejętności swobodnego posługiwania się językiem obcym. Uczestnicy projektu otrzymają certyfikaty Europass Mobilność potwierdzające udział w szkoleniu zawierające jego zakres i tematykę oraz imienne potwierdzenie udziału w wymianie doświadczeń wystawione przez organizację przyjmującą – Universal Mobility.
Nadrzędnym celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia, wymiana doświadczeń, rozbudowywanie warsztatu pracy poprzez poznanie nowoczesnych, dynamicznych metod nauczania. Wierzymy, że udział w projekcie pozwoli nam uczyć bardziej aktywnie, dynamicznie i twórczo a to pomoże wykształcić otwartego na zmiany, kreatywnego i dobrze wykształconego młodego człowieka. Innowacyjne metody pracy z uczniami z całą pewnością przyniosą wymierne korzyści zarówno dla szkoły, nauczycieli jak i samych uczniów oraz przyczynią się do podniesienia jakości pracy szkoły.
Projekt „Innowacyjne rozwiązania w systemie kształcenia zawodowego szansa na rynku pracy w powiecie lubaczowskim” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego w okresie od 01.11.2016 do 31.08.2019 roku. Głównym zamierzeniem jest podniesienie jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej kształcenia zawodowego poprzez współpracę z pracodawcami w ramach organizacji staży i praktyk zawodowych, specjalistycznych kursów i szkoleń, programów wsparcia uczniów w zdobywaniu dodatkowych uprawnień już na etapie nauki szkolnej. Ogólna wartość projektu wynosi 1 351 575,14 zł.
Realizacja projektu ma na celu przygotowanie absolwenta do mobilności i elastycznego funkcjonowania na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Młodzi ludzie już w trakcie nauki w szkole będą mieć możliwość rozwijania swoich umiejętności, i kompetencji społecznych, które doskonalić będą podczas praktyk i staży zawodowych u pracodawcy, a w późniejszej perspektywie – pracy zawodowej.
Uczestnictwo szkoły w projekcie pozwala na podniesienie poziomu kształcenia w zakresie przedmiotów zawodowych. Kierując się potrzebami rynku pracy, sugestiami uczniów naszej szkoły oraz na podstawie przeprowadzonej diagnozy będą realizowane takie kursy jak: baz danych ORACLE, AutoCad, Inventor, kurs obsługi programu ”OPTIMA”, rozliczanie działalności handlowej z obsługą kas fiskalnych, wózków widłowych, koparko-ładowarki, pojazdowe magistrale przesyły danych, pojazdowe magistrale bezpieczeństwa biernego, kurs obsług bezzałogowego statku powietrznego, wizażu i stylizacji, carvingu czy kurs kelnerski. Taka forma wsparcia dla uczniów znacznie wykracza poza ofertę, którą może zapewnić szkoła na zajęciach z przedmiotów zawodowych. Innym ważnym aspektem wyboru kursów i szkoleń była ich popularność i atrakcyjność wśród młodzieży. Zaproponowane kursy dają możliwość zdobycia międzynarodowych lub ogólnopolskich certyfikatów, które zwiększają atrakcyjność absolwenta szkoły na rynku pracy, poszerzają program nauczania, ale są przede wszystkim bezpłatne. Z takiej formy wsparcia skorzysta 264 uczniów szkoły.
Oprócz kursów i szkoleń młodzież będzie mieć możliwość udziału w praktykach i stażach zawodowych w takich zakładach jak: salony kosmetyczne, sklepy/ hipermarkety, restauracje, biura rachunkowe, firmy informatyczne i budowlane, firmy usług kartograficznych i geodezyjnych, parki logistyczne i firmy spedycyjno- logistyczne jak i również zakłady branży metalowej z wykorzystaniem nowoczesnych metod obróbki. Ważnym aspektem jest to, że młodzież biorąca udział w praktyce zawodowej lub stażu zawodowym nie tylko zdobywa doświadczenie zawodowe ale również otrzymuje wynagrodzenie za swoją pierwszą pracę. Dzięki podjętej współpracy z pracodawcami kolejnych 142 uczniów naszej szkoły będzie mieć możliwość dokształcania się w danym zawodzie.