Pan Tomasz Róg opowiedział w naszej szkole o zbrodni katyńskiej

W dniu 9 marca 2023 roku w murach naszej szkoły odbyła się kolejna odsłona cyklu pn. “Spotkania z Historią”, którą poprowadzili nauczyciele historii Pan Marcin Łabisz i Pan Konrad Morawski. Gościem spotkania był Pan Tomasz Róg, ceniony w regionie badacz, historyk, autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych odsłaniających i utrwalających wiedzę na temat dziejów naszego regionu.

Podczas spotkania uczniowie naszej szkoły obejrzeli film pt. “Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka” zrealizowany przez grupę nieformalną Pasjonaci Historii Regionalnej, którą tworzą pracownicy Mbp Biblioteka Cieszanów. Film opowiada o życiu pochodzącego z Cieszanowa Władysława Jana Furtka, ocalonego ze Zbrodni Katyńskiej, dokonanej przez Sowietów na Polakach wiosną 1940 roku. Bohater filmu, zmobilizowany do walk w okresie kampanii wrześniowej, do niewoli sowieckiej dostał się 18 września 1939 roku, następnie jako jeden z nielicznych wśród około 22 tysięcy pojmanych żołnierzy uniknął masowych rozstrzeliwań polskich żołnierzy dokonanych z rozkazu najwyższych władz Związku Radzieckiego.

O tych wydarzeniach, a także przede wszystkim o życiorysie Władysława Jana Furtka, opowiedział nam jeden z autorów filmu i jego główny narrator Pan Tomasz Róg. Nasz gość przedstawił kulisy powstania filmu, a także podzielił się z naszymi uczniami licznymi ciekawostkami o jego produkcji. W trakcie spotkania nasi uczniowie mieli możliwość zadawania pytań Panu Tomaszowi, z czego ochoczo skorzystali, wdając się w ciekawą dyskusję na temat samego Władysława Jana Furtka, ale też Zbrodni Katyńskiej oraz jej wykorzystywania do celów politycznych po II wojnie światowej.

Wierzymy, że to spotkanie pozwoli pogłębić wśród naszych uczniów refleksyjność na temat historii, niekiedy przemilczanej lub przeinaczanej, a także zainspiruje ich do podejmowania własnych dociekań historycznych.

Panu Tomaszowi składamy serdecznie podziękowania za odwiedziny naszej szkoły i pasjonujące opowieści.

 

Comments are closed.
Skip to content