23 kwiecień 2020

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Wisława Szymborska czytanie nazywała „najpiękniejszą zabawą, jaką ludzkość wymyśliła”, Bolesław Prus określał to „nowym zmysłem”, a autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja – w przestrzeni internetowej – ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni.

Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Każdego roku od 25 lat świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny.

– „Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów” – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną.

W takich okolicznościach Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów, nauczycieli, po prostu czytelników, do wyrażenia zamiłowania do czytania poprzez ulubione cytaty, okładki książek, zdjęcia domowych biblioteczek, albo nasze selfie z książką. Zachęcamy do dzielenia się tymi informacjami z innymi poprzez Facebook i inne media społecznościowe z dopiskiem #zostańwdomu #światowydzieńksiążki.

Miłego świętowania z książką!