NAGRODA LITERACKA NIKE 2022

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike został poeta Jerzy Jarniewicz. Jury uhonorowało go za tomik „Mondo cane”. Werdykt konkursowego jury poznaliśmy w niedzielę 2 października 2022 roku.

W gronie siedmiu książek – finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się trzy powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nike trafi do poety Jerzego Jarniewicza za tomik „Mondo cane”, wydany przez Biuro Literackie. Tomik poezji nagrodzono po raz szósty w historii nagrody.

„Zwycięska książka jawi się jako niezwykłe ćwiczenie. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość – ta od słów i ciał” – mówił w laudacji na cześć laureata prof. Przemysław Czapliński, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

W tomie “Mondo cane” Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te “krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu.

– „Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji, dla tej poezji, która może być kołem ratunkowym. Tej poezji, którą… no ilu z nas czyta poezję? Tylu, ilu było poległych pod Termopilami, chyba niewiele więcej. Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 procent więcej, do czego namawiam” – powiedział Jarniewicz po ogłoszeniu decyzji jury.

Jerzy Jarniewicz to poeta, tłumacz, krytyk. W 1982 r. ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, w 1984 r. filozofię. Autor między innymi tomów poetyckich „Dowód z tożsamości”, „Oranżada”, „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” czy „Woda na Marsie”, licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich. Od 1994 r. redaktor „Literatury na Świecie”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Tyglem Kultury”. Mieszka w Łodzi.

Zwycięzca Nike 2022 otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Źródło: kultura.onet.pl

Comments are closed.
Skip to content