LITERACKA NAGRODA NOBLA 2022

6 października poznaliśmy nazwisko laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2022. Najbardziej prestiżową literacką nagrodą na świecie wyróżniono francuską pisarkę Annie Ernaux.

 Laureatka Nagrody Nobla 2022, Annie Ernaux, to urodzona w 1940 r. francuska pisarka. Choć nad Sekwaną należy do najważniejszych autorek literatury współczesnej, w Polsce jej nazwisko było do tej pory mniej znane. Pochodzi z robotniczego miasteczka Yvetot. Studiowała literaturę współczesną na uniwersytetach w Rouen i Bordeaux. Przez lata pracowała w szkołach jako nauczycielka języka francuskiego.

Jako pisarka Annie Ernaux zadebiutowała w 1974 r. powieścią Les Armoires vides. W Polsce do tej pory ukazały się jej dwie książki Lata (2022) oraz Miejsce (1989).

Annie Ernaux jest dopiero 17 kobietą, która została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wśród tegorocznych faworytów wymieniany był również inny francuski pisarz Michel Houellebecq.

Jak uzasadniał sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm, autorka została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla

„za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, zagubienie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

W twórczości Annie Ernaux przewijają się wątki autobiograficzne – tak jak w wydanej w styczniu 2022 roku książce Lata. Opowiada w niej o swojej młodości spędzonej w robotniczej rodzinie w małym mieście w Normandii, latach rewolucji obyczajowej i seksualnej oraz czasach współczesnych opanowanych przez konsumpcjonizm. Przywołuje najważniejsze lektury i wydarzenia, które zmieniły historię nie tylko Francji, lecz całej Europy. Stale powracające motywy w powieściach Annie Ernaux to podziały klasowe, dyskryminacja płciowa, feminizm, a także starzenie się.

Źródło: www.publio.pl

Źródło zdjęcia: kultura.onet.pl

Comments are closed.
Skip to content