Lekcja historii z prof. Andrzejem Olejko

Czwartkowe przedpołudnie 12 października 2023 roku w murach naszej szkoły zapisało się w szczególny sposób. Otóż tego dnia gościliśmy Pana  prof. Andrzeja Olejko, który w pouczającej prelekcji przedstawił uczniom  interesujące wątki z życiorysu patrona naszej szkoły generała Józefa  Kustronia. Szczególną częścią lekcji historii cenionego podkarpackiego naukowca była opowieść o czynie zbrojnym 21. Dywizji Piechoty Górskiej dowodzonej przez generała Kustronia w okresie kampanii wrześniowej ze szczególnym uwzględnieniem walk toczonych na Ziemi Lubaczowskiej. Prelekcja, w której nie zabrakło anegdot i odniesień do różnych wymiarów historii, a także współczesnego postrzegania procesów historycznych przez młodzież, na długo zapisze się w naszej pamięci.

Przed rozpoczęciem prelekcji Dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie Pan Andrzej Nepelski przedstawił zgromadzonym uczniom zacnego gościa, zaś nauczyciel historii Pan Konrad Morawski omówił najważniejsze założenia projektu, w ramach którego w naszej szkole odbył się szereg wydarzeń związanych z upamiętnieniem generała Józefa Kustronia. Projekt pn. “Śladami bohatera września 1939 po ziemi lubaczowskiej – generał Józef Kustroń” organizowany w ramach działania pn. „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież!” realizowanego przez Fundację Misji Obywatelskiej w Rzeszowie. Głównym zamierzeniem realizacji projektu to gruntowne przybliżenie i utrwalenie wiedzy na temat życiorysu generała Józefa Kustronia młodemu pokoleniu uczniów. Uczy także patriotyzmu i umiejętności pielęgnowania pamięci o lokalnych bohaterach.

W tym dniu zostały wręczone nagrody za udział w konkursie plastycznym „Gen. Józef Kustroń w wyobraźni dzieci i młodzieży”.

Nagrody otrzymali:

I miejsce Martyna Rogowska – klasa V technikum logistyczne.

II miejsce Kacper Ilnicki – klasa IV technikum logistyczne.

III miejsce Sebastian Marczak – klasa III technikum hotelarskie.

Nagrody: „Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2023. Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej.”

W ramach projektu zostało zrealizowanych kilka etapów, takich jak rywalizacja sportowa w ramach Biegu Kustronia pn. “Biegnij wytrwale jak  Kustroń”, quiz wiedzy o patronie pn. “Co wiemy o generale Józefie Kustroniu?” konkurs plastyczny „Gen. Józef Kustroń w wyobraźni dzieci i młodzieży” oraz wspomniane spotkanie z Panem prof. Andrzej Olejko.

Równocześnie obecność naukowca w naszej szkole wpisała się w cykl “Spotkań z Historią” realizowanych od roku szkolnego 2021/2022. Czyż bowiem historia nie jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci i nauczycielką życia?

Comments are closed.
Skip to content