JOB SHADOWING W PORTUGALII

    W dniach od 19 do 25 maja br. nauczyciele ze szkół województwa podkarpackiego uczestniczyli w wyprawie do Portugalii zorganizowanej przez Konsorcjum na czele z liderem – firmą Edu-IT w Rzeszowie w ramach programu Erasmus+.

    W projekcie brali udział nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych, w tym trzech nauczycieli z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu i dwóch nauczycieli z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego im. Feliksa Dzierżanowskiego w Łańcucie, a także nauczyciel informatyki z Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie – Krzysztof Wojtuch.

    Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, grupa nauczycieli miała okazję odwiedzić Professional School of Geographic Sciences i z bliska przyjrzeć się portugalskiemu systemowi oświaty. Głównym atutem portugalskiej edukacji zawodowej jest integracja szkół z instytutami państwowymi, takimi jak w tym przypadku szkoła z Direção-Geral do Território (DGT) w Lizbonie. DGT jest krajowym organem publicznym odpowiedzialnym m.in. za prowadzenie polityki publicznego planowania przestrzennego i urbanistycznego, tworzenie i utrzymywanie geograficznych baz danych referencyjnych  oraz utrzymanie krajowej sieci geodezyjnej i tworzenie krajowej kartografii.              
    Tego rodzaju współpraca przynosi liczne korzyści zarówno uczniom, jak i instytucjom partnerskim, a także przyczynia się do podnoszenia jakości kształcenia zawodowego.

    Jednym z najbardziej zapamiętanych momentów wizyty w Lizbonie było poznanie działania miernika poziomu morza w Cascais. To urządzenie (mareograf) – znane jako Cascais Tide Gauge – działa od wielu lat, monitorując już od 1877 roku poziom morza, co czyni go jednym z najdłużej działających mierników pływów na świecie.

    Dane z Cascais Tide Gauge wykorzystuje się w badaniach klimatycznych trendów wzrostu poziomu morza, które są kluczowym wskaźnikiem globalnego ocieplenia.

    W przypadku projektu szkolnego miernik pływów Cascais może służyć jako przykład tego, w jaki sposób instrumenty naukowe przyczyniają się do naszego zrozumienia zmian środowiskowych i znaczenia długoterminowego gromadzenia danych. Rozumiejąc rolę i znaczenie miernika pływów, uczniowie Professional School of Geographic Sciences mogą uzyskać wgląd w tajniki nauki, technologii i sposoby zarządzania środowiskiem. Miernik poziomu morza to nie tylko narzędzie naukowe, ale również ważny element systemów ostrzegania przed katastrofami naturalnymi i zarządzania zasobami przybrzeżnymi.

    Wizyta w ośrodku w Cascais Tide Gauge uświadomiła uczestnikom, jak istotne jest monitorowanie środowiska i jakie korzyści przynosi integracja technologii z edukacją.

    Kolejnym elementem wizyty w Portugalii był pobyt w Centrum Edukacji i Rozwoju Pina Manique (Centro de educação e desenvolvimento pina manique) – instytucji, która kładzie duży nacisk na praktyczne kształcenie zawodowe.

    Dzięki nowoczesnym warsztatom samochodowym, symulacjom, projektom grupowym oraz współpracy z przemysłem, uczniowie zdobywają nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną wiedzę, która przygotowuje ich do rzeczywistych wyzwań zawodowych w branży motoryzacyjnej.

    Pobyt w pracowni drukarek 3D w Centrum Edukacji i Rozwoju Pina Manique ukazał, jak nowoczesne technologie mogą wzbogacić edukację zawodową. Uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności techniczne, rozwijają kreatywność i innowacyjność, a także przygotowują się do pracy w przyszłościowych branżach. Drukarki 3D nie tylko uczą obsługi nowoczesnych urządzeń, ale także inspirują uczniów do poszukiwania kreatywnych rozwiązań i realizacji swoich pomysłów.

Będąc jednym z uczestników tej wyprawy, a zarazem nauczycielem informatyki, dostrzegałem również te aspekty nauki, jakimi jest dziedzina IT. Wyjazd pozwolił mi na głębsze zrozumienie, jak ważną rolę odgrywają technologie informatyczne zarówno w edukacji, jak i w różnych gałęziach przemysłu, co było niezwykle inspirujące i pouczające.

    Pobyt w Portugalii nie ograniczał się tylko do edukacji oraz nawiązania nowych znajomości. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzania pięknych zakątków Lizbony i okolic, poznania lokalnej kultury i tradycji, w tym również azylu każdego katolika – Fatimy, gdzie mogli na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym niegdyś nastąpił cud objawienia się Maryi trójce dzieci. Klimat tam panujący pobudził zwiedzających do refleksji oraz uwolnił w nich prawdziwe uczucia. Te dodatkowe aspekty wyjazdu wzbogaciły tę wizytę i uczyniły ją wyjątkową.

    Przewodnikiem wyprawy był pan Nuno Proenca, który zadbał o każdy szczegół tej niezapomnianej wizyty. Dzięki jego zaangażowaniu uczestnicy mieli możliwość obserwacji zajęć w szkołach w Lizbonie oraz poznania systemu edukacji w Portugalii.

    Podsumowując, można jednoznacznie stwierdzić, iż ten wyjazd był niezwykle bogaty i wszechstronny. Oprócz cennych doświadczeń edukacyjnych mieliśmy również możliwość odkrywania pięknych zakątków kraju, zgłębiania lokalnej kultury i tradycji oraz nawiązywania nowych znajomości. To wszystko sprawiło, że nasza wizyta była nie tylko pouczająca, ale także pełna niezapomnianych wrażeń i inspiracji. Wracamy z bagażem nowych doświadczeń, głową pełną pomysłów, które możemy realizować w pracy z młodzieżą. Ta wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci.

Krzysztof Wojtuch

Comments are closed.
Skip to content