JESIENNE NOWOŚCI KSIĄŻKOWE. CO WARTO PRZECZYTAĆ?

Za nami kolejne zakupy nowości książkowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Oto tylko niektóre nasze propozycje na ciekawą lekturę z najnowszej literatury młodzieżowej. Serdecznie zapraszamy!

 

Anna Ryś – Dobrze zagrane

Jak pozostać sobą, kiedy musisz grać?
Pati zgodziła się na przeprowadzkę do małego miasta nieco zbyt pochopnie i zbyt późno zdała sobie sprawę z konsekwencji. Nie potrafi żyć bez futbolu, tymczasem w Malinowie nie ma kobiecego klubu, a o męskim może zapomnieć. No, chyba że…
Dzięki pomocy koleżanki z nowej klasy Patrycja zmienia się w Pawła i trafia do juniorskiej drużyny KS Torpeda. By nikt się nie domyślił, uwiarygadnia przebierankę opowieściami o dawno niewidzianym kuzynie. A kiedy nie wciela się w Pawła, stawia na kobiecość, żeby jak najbardziej się od niego odróżnić. W efekcie musi nieustannie grać kogoś, kim nie jest – niezainteresowaną piłką dziewczynę albo nieistniejącego chłopaka.
Czy na dłuższą metę ta podwójna gra ma szanse powodzenia? Czy intryga wyjdzie na jaw? Czy ktoś odkryje prawdę, czy może sama Pati będzie mieć dosyć ciągłego udawania?

 

Anna Ryś – Dobrze rozegrane

Pati długo nie mogła się zdecydować, z kim chce być, ale gdy w końcu dokonała wyboru, kamień spadł jej z serca. Jej chłopak jest chodzącym ideałem, a ona już nawet nie umie sobie przypomnieć, dlaczego tak długo kazała mu na siebie czekać. Tylko… Czy ktoś naprawdę może być aż tak idealny?
W nowym roku Patrycja zamierza skupić się na tej rozkwitającej relacji, a także na dojściu do jak najlepszej formy przed rundą wiosenną. No i na dalszym ukrywaniu swojej podwójnej tożsamości, mimo że jako dziewczyna najprzystojniejszego faceta w szkole zwraca na siebie uwagę. Dobrze, że przynajmniej zawodnicy Torpedy przestali o niej plotkować. Ale czy to na pewno dobrze?
Pati musi wymyślać coraz więcej kłamstw i wymówek, które mocno komplikują jej życie. Stara się też bardziej rozdzielić znajomych swoich i Pawła. To trudne, jednak i tak łatwiejsze niż zrozumienie własnych uczuć oraz zdefiniowanie tego, co wypada chłopakowi, ale dziewczynie w przebraniu chłopaka już nie.
Życie stawia przed Patrycją kolejne wyzwania. Czy sobie z nimi poradzi? I czy uda jej się wszystko dobrze rozegrać?

 

Rebecca Yarros – Fourth Wing

Smok bez swojego jeźdźca cierpi. Jeździec bez swojego smoka ginie. (Artykuł Pierwszy, Ustęp Pierwszy, Kodeks Jeźdźców Smoków)
Oto brutalny, elitarny świat wojskowej uczelni dla jeźdźców smoków autorstwa bestsellerowej autorki Rebeki Yarros!
Dwudziestoletnia Violet Sorrengail miała trafić do Kwadrantu Skrybów i wieść spokojne życie pośród książek i historii. A teraz głównodowodząca, znana również jako jej bezkompromisowa matka, nakazała Violet dołączyć do setek kandydatów pragnących zostać elitą Navarry – jeźdźców smoków.
Kiedy jednak nie grzeszysz wzrostem, a twoje ciało jest kruche, śmierć czyha tuż za rogiem… ponieważ smoki nie wiążą się z „kruchymi” ludźmi. One ich eliminują.
Smoków chętnych do wytworzenia więzi jest mniej niż kadetów, toteż większość chce zabić Violet, aby zwiększyć swoje szanse. Reszta życzy jej śmierci przez to, kim jest jej matka – na przykład Xaden Riorson, najpotężniejszy i najbardziej bezwzględny dowódca skrzydła w Kwadrancie Jeźdźców.
Violet będzie musiała polegać na swoim sprycie i inteligencji, żeby przetrwać.
Mimo to z każdym mijającym dniem tocząca się na granicach wojna się zaostrza i zbiera coraz większe żniwa, a bariery chroniące królestwo słabną. Co gorsza Violet zaczyna podejrzewać, że dowódcy ukrywają przed wszystkimi straszną tajemnicę.

 

Natalia Fromuth – Każdego lata płakałam

Nastoletnia Diana Sparks kocha teatr. Od pewnego czasu grywa w szkolnych przedstawieniach. Początkowo otrzymywała jedynie epizodyczne role, ostatnio dostaje te najważniejsze, główne. W marzeniach jednak dziewczyna wybiega znacznie dalej ― chciałaby wystawić własną sztukę. Dlatego co roku, dwudziestego pierwszego czerwca, w pierwszy dzień lata, wyczekuje wiadomości z teatru w Londynie. Czeka na potwierdzenie, że oto wreszcie jej pomysł został zaakceptowany i na szacownych stołecznych deskach będzie mogła wystawić swój dramat. Niestety, Dianę regularnie spotyka rozczarowanie.
Lato poprzedzające ostatnią klasę szkoły średniej ma przynieść upragniony przełom. Z Londynu przychodzą dobre wieści ― sztuka Diany uzyskała aprobatę. Czy to oznacza, że wreszcie będzie mogła przygotować spektakl, o jakim marzy? Niekoniecznie. Na odtwórców ról w sztuce wyznaczeni zostają nie ci uczniowie, których ona sama by wybrała. Co gorsze, scenicznym partnerem Diany ma być tajemniczy Charlie Foster. Chłopak nie pała miłością do teatru, za to jego matka jest gotowa ponieść wszelkie koszty związane z wystawieniem przedstawienia. Wszystko po to, by uchronić syna przed powtarzaniem klasy. Dla ambitnej Diany to zdecydowanie zbyt słaba motywacja do pracy.

 

Natalia Fromuth – Każdej zimy tęskniłem

Tamtej zimy jego świat się zatrzymał.
Decyzją, by zostać w Londynie i spełniać marzenia o światowych scenach teatralnych, Diana Sparks łamie serce Charliego Fostera. Chłopak wraca do rodzinnego miasteczka, chce tam skończyć ostatnią klasę liceum. Każdy, kto go zna, widzi, z jakimi emocjami się zmaga. W Stamford wszyscy trzymają kciuki za karierę Diany, kibicują też miłości jej i Charliego. Uczniowie i nauczyciele pocieszają go, że uczucie musi po prostu przetrwać próbę rozłąki. Jednak on wie swoje.
Tęskni za swoją iskierką i czuje się całkowicie niezrozumiany. Pisze do Diany listy, których nie wysyła. Charlie opowiada w nich, co u niego, dzieli się myślami, których nie chce zdradzić nikomu innemu, a zapisane kartki chowa do szuflady. Nie zamierza burzyć spokoju ukochanej. Nie chce przeszkadzać jej w karierze. Tyle że wciąż cierpi ― i pewnej zimowej nocy mści się na Dianie za swoje cierpienie. Myśli, że to koniec, tymczasem do jego drzwi puka… ukochana różyczka. Dziewczyna rzuca mu do stóp karton listów ― tych samych, których miała nigdy nie przeczytać.
Czy ta zima odmieni życie Charliego na dobre?

 

Erin Beaty – Krew i księżyc

W Collis, mieście, którego największym skarbem jest ogromne sanktuarium poświęcone Słońcu, dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Pilnująca bezpieczeństwa rozbudowy świątyni siedemnastoletnia Catrin staje się świadkiem jednego z nich, jednocześnie odkrywając w sobie niesamowity dar, który może pomóc w zdemaskowaniu zabójcy. Jednak nadane jej przez księżyc umiejętności stoją w sprzeczności z wierzeniami mieszkańców miasta, przez co dziewczyna jest zmuszona trzymać je w tajemnicy.
Do poprowadzenia śledztwa zostaje wybrany Simon, młodzieniec z tajemniczą przeszłością, który przerażająco dobrze potrafi zrozumieć zachowania mordercy. Między Simonem a Catrin rodzi się uczucie, które zostanie wystawione na próbę przez tajemnice, które oboje skrywają.

Czy Catrin i Simon zdołają schwytać zabójcę, zanim jego ofiarą padnie ktoś, kogo kochają?

 

 

Aleksandra Negrońska – New Friends

Siedemnastoletnia Lilliana Ross wkrótce ma rozpocząć naukę w trzeciej klasie liceum, a w międzyczasie, podobnie jak kiedyś jej matka, pracuje jako modelka. Jest jedną z najpopularniejszych dziewczyn w szkole, a jej chłopak, Jake Jordan, to król szkolnej drużyny koszykówki.
Jednak sprawy zaczynają się komplikować, kiedy w jej codzienność postanawia wtrącić się dwudziestoletni William Howard, syn przybranego brata jej mamy. Chłopak robi wszystko, żeby życie Lilliany nie było już takie beztroskie, stale sabotując jej związek z Jakiem.
Dziewczyna nie ma pojęcia, o co chodzi Williamowi i dlaczego ingeruje w jej sprawy sercowe. Czy dziwne zachowanie chłopaka wynika z troski, czy może z niespodziewanej zazdrości?

 

 

Marta Bijan – Nocne godziny

To miał być najpiękniejszy horror na świecie…
Salla, Lamia i Kail są rodzeństwem i zupełnie nagle stracili rodziców. Ich dom to zamek na klifie, owiany mgłą, otoczony mokradłami i wrzosowiskami, przytulony do cmentarza oraz Jeziora Śmierci. Teraz sieroty muszą nauczyć się przetrwania, jako że zostali w tym upiornym miejscu zupełnie sami… A przynajmniej tak im się wydaje.
Tak mógłby brzmieć opis tej historii, gdyby była prawdziwa. To jednak tylko scenariusz horroru „Nocne godziny”, w którym główne role otrzymuje troje młodych aktorów. Podekscytowani nastolatkowie lecą do wymarzonej lokacji – pradawnego zamku w deszczowej Szkocji – aby spędzić dwa jesienne miesiące na planie filmowym, w samym sercu gotyckiej historii.
Na potrzeby produkcji od razu wcielają się w swoje role, odcinając się od współczesnego świata. Nie spodziewają się jednak, że tajemnicza reżyserka ma własny pomysł na tę fabułę, a granice między światem rzeczywistym a filmem coraz bardziej się zacierają.

 

Aleksandra Sadura – Romance, w skrócie Ro

To Roszpunka z XXI wieku, która nie czeka na swojego księcia!
Odważnie odkrywa nowy dla siebie świat, a czytelnikowi zapewnia emocjonalny rollercoaster!
W jednej z małych miejscowości pod Paryżem, w domku w środku lasu, mieszka Ro –nastolatka, która właśnie przygotowuje się do matury i osiemnastych urodzin.
Połowę życia spędziła na ciągłych przeprowadzkach, a drugą – jako więzień swojego domu. Pod pretekstem bezpieczeństwa, matka nie pozwala jej wychodzić dalej niż do ogrodu. Ro ma jednak wielką pasję: od zawsze marzy, by zostać aktorką, a cztery ściany domu jej to uniemożliwiają.
Gdy przez przypadek poznaje nową przyjaciółkę Jeanne, w końcu ma szansę rozwinąć skrzydła. Dodatkową motywacją jest Xavier – chłopak poznany na kółku teatralnym, w którym Ro powoli zaczyna się zadurzać.
Czy Ro pokona przeszkody i spełni swoje marzenia? Czy uda się jej ucieczka do wielkiego świata?

 

Żaneta Zgliczyńska – Wrecked

W życiu odgrywamy wiele ról, ale czy można udawać miłość?
Liliana to początkująca projektantka mody, studiująca w Londynie. Nie może otrząsnąć się po toksycznym związku, w którym tkwiła od lat. Z dala od rodziny i przyjaciół, z trudem radzi sobie z własnymi emocjami. Sposobem na zapomnienie ma być ślub przyjaciółki. Dziewczyna nie chce jednak pojawić się na nim sama i robi wszystko, aby spóźnić się na samolot do Polski…
Przypadkowe spotkanie z Nathanielem zapoczątkuje ciąg zdarzeń, których konsekwencji żadne z nich nie będzie w stanie przewidzieć. Zawierają układ, w ramach którego Nathaniel towarzyszy Lili na ślubie przyjaciółki. Sytuacja jednak wymyka się spod kontroli i oboje będą musieli podjąć decyzje, które wpłyną na ich przyszłość.
Czy udawana relacja ma szansę przerodzić się w prawdziwe uczucie?
Czy Nathaniel pokona dręczące go demony i odnajdzie drogę do serca Lili?

 

Olivia Wildenstein – Dom bijących serc

Tom drugi w serii “Królestwo Wron”

Chciałam zdobyć serce księcia… a zdobyłam serce króla.
Pragnąc zasiąść na tronie Luce, doprowadziłam do ożywienia pradawnego skrzydlatego władcy, którego miałam za przyjaciela, dopóki mnie nie zamknął w klatce.
Lorcan twierdzi, że trzyma mnie w niewoli dla mojego bezpieczeństwa. Pięć stuleci kamiennego snu najwyraźniej wywołało u Króla Wron urojenia.
Może łączy nas nieszczęsna mentalna więź, ale nadal jesteśmy panami własnego losu, a ja nie zamierzam łączyć mojego z Podniebnym Królestwem, jego przepowiedniami i z jego władcą.

 

Emilia Szelest – Follow Me

Elka Mrugała (dla przyjaciół Eli) po ukończeniu liceum postanawia pójść na studia na kierunek turystyki i rekreacji. Dziewczyna od dawna marzyła o podróżowaniu i o związaniu z tym swojej przyszłości.
Jednak studencka rzeczywistość bardzo odbiega od tego, co sobie wyobrażała. Jej koledzy i koleżanki to w większości bogate, rozpieszczone dzieciaki, dla których liczy się tylko popularność.
Królem tego życia jest niewątpliwie Eryk Groń. Jak wynika z jego profilu społecznościowego, jest tatromaniakiem, podróżnikiem, posiada prawie pół miliona followersów i współpracuje ze znanymi markami. Eli zastanawia się, po co więc chłopak studiuje. W dodatku jest zarozumiały, niestety przystojny i strasznie działa dziewczynie na nerwy.

To wszystko wygląda na początek nienawiści, a Eli ma zamiar utrzeć chłopakowi nosa.

 

Anna Levi – 7th Heaven

7th Heaven. Światła i neony. Klub na granicy światów.
Szara strefa między tym co legalne, a tym, co schowane na najniższych poziomach Datury. Między luksusowym światem porządnych, zaczipowanych obywateli i bezSENnych wyrzutków funkcjonujących poza systemem.
Jedyne miejsce, w którym szukająca wrażeń dziewczyna może spotkać chłopaka z półświatka.
Jedyne, w którym znikają konwenanse.
Kiedy Conifer, drobny łotr i oportunista, dostrzega Yararę, wyglądającą na nadzianą pannę z elit, węszy w niej łatwy łup. Nawet nie przypuszcza, w jakie kłopoty wpakuje go ta znajomość.
Wkrótce oboje będą zmuszeni uciekać przed krwiożerczym syndykatem i permanentną inwigilacją wszechobecnej sieci.
Tylko dokąd, skoro poza megalopolis nie ma życia, ekosystem upadł, a w powietrzu szaleje śmiertelny wirus? Chyba że prawda okaże się zupełnie inna…
Czy w dystopijnym świecie miłość wystarczy, aby wygrać z systemem?
Szalona, cyberpunkowa opowieść o tęsknocie za wolnością, buncie przeciw zastanym normom i miłości ponad podziałami, w świecie kontrolowanym przez korporacje.

 

Inma Rubiales – Aż zabraknie nam gwiazd

Popularny i przyzwyczajony do luksusu Liam nie czerpie już takiej radości z prowadzenia kanału na YouTube jak dawniej. Jego udawany związek ze znajomą youtuberką zakończył się katastrofą: zakochał się w dziewczynie, która woli się umawiać z jego najlepszym przyjacielem.

Maia nie może uwolnić się od koszmarów, które śnią jej się od czasu wypadku. Ciężko pracuje, by utrzymać siebie i bezrobotną, nadużywającą alkoholu matkę. Codziennie odwiedza w szpitalu pewną gwiazdę, której światło powoli gaśnie…

Pozwól, aby historia tych dwojga złamała ci serce… i posklejała je na nowo.

 

 

Joya Goffney – Czasami jestem morzem łez

Quinn robi listy wszystkiego – od dni, w których płakała, poprzez „rzeczy, których nigdy nie wypowiem na głos”, aż po chłopców, których chciałaby pocałować. Jej listy utrzymują ją przy zdrowych zmysłach. Spisując swoje lęki na papierze, nie musi stawić im czoła w rzeczywistości. Aż do momentu, gdy jej dziennik znika…

Anonimowe konto publikuje jedną z jej list na Instagramie, tak że cała szkoła może się z nią zapoznać i szantażuje ją, by stawiła czoło swoim siedmiu największym lękom. W przeciwnym razie cały jej dziennik zostanie ujawniony.

Co wyniknie z próby zmierzenia się ze wszystkim, czego od zawsze obawia się dziewczyna? Czy Quinn znajdzie odwagę, by być szczerą, żyć chwilą i się zakochać?

 

 

Erin Doom – Rzeźbiarz łez

„W Grave mieliśmy wiele opowieści. Szeptane historyjki, bajki na dobranoc… Legendy opowiadane półgłosem przy blasku świecy. Najsłynniejsza była ta o rzeźbiarzu łez…”
Nica. Dojmująco piękna, delikatna niczym motyl, o oczach w kolorze płaczącego nieba.
Rigel. Wcielony koszmar z jej najskrytszych snów. Zagadkowy, cyniczny i zwodniczy jak wilk.
Nica, od zawsze pragnęła tylko jednego: mieć rodzinę. Kiedy ma siedemnaście lat, Milliganowie postanawiają ją adoptować, a odległe marzenie wydaje się wreszcie spełniać. Przewrotny los nie pozwala jej się jednak zbyt długo tym cieszyć – z Grave, sierocińca, w którym się wychowywała, razem z nią adoptowany zostaje Rigel, chłopak, który do tej pory budził w niej wyłącznie niepokój.
Wydaje się, że mimo łączącej ich przeszłości, pełnej cierpienia i samotności, nic nie będzie w stanie zbliżyć do siebie tej dwójki, a mieszkanie pod jednym dachem przysporzy jedynie więcej bólu. Nica jest jednak zdeterminowana, by ochronić swoje marzenie przed każdym, kto zapragnie je zniszczyć. Nawet jeśli ma dwoje czarnych oczu i płonące spojrzenie.

 

Aleksandra Muraszka – Jeszcze raz przebacz

Kiedy zaufanie zostaje zawiedzione, już nic nie chroni serca przed bólem
Ellie znowu jest na dnie. Wszystko, z czym się zmagała przed Asherem, wróciło, i to ze zdwojoną siłą. Samotna rzeczywistość jest przygnębiająca, zwłaszcza jeśli każdy drobiazg jej o nim przypomina. Ellie żałuje wielu rzeczy. Tego, że przyjechała do Reno. Tego, że poznała Ashera. I tego, że tak bardzo się do niego przywiązała.
Asher doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił. Męczą go wyrzuty sumienia, nie dają nawet chwili wytchnienia. Mały Max nie ułatwia mu życia. Chłopczyk ma ogromne pretensje do brata o to, że nie widuje już Ellie. Asher bije się z myślami: z jednej strony chciałby się zerwać i biec do niej, z drugiej ― boi się, że Ellie mu nie wybaczy. A kiedy podejmuje decyzję, w jego życiu pojawia się kolejny demon z przeszłości.
Ayla wychowywała się w domu pełnym miłości, ale w dniu, w którym odszedł jej ojciec, bajka się skończyła. Dziewczyna ma za sobą trudną i bolesną przeszłość. Bratnią duszę odnajduje w Ellie ― to przed nią Ayla postanawia się otworzyć. Stan zdrowia jej matki się pogarsza, a kiedy ta wyznaje córce prawdę, owładnięta obsesją pomocy dziewczyna za wszelką cenę chce znaleźć ratunek.
Każde z nich zmaga się z innymi potworami. I każde potrzebuje jednego, by ruszyć naprzód: przebaczenia. Tylko czy przebaczenie jest możliwe, skoro nadzieja właśnie umiera?

 

Julia Biel – Memory Almost Gone

Druga część zaskakującej historii Julii Biel.
Jonatan i Amelia stali się powiernikami szmaragdów i rodzinnych tajemnic. Nie wyobrażają sobie, że mogliby się rozdzielić, więc postanawiają razem wyjechać do Nowego Jorku. W mieście, które nigdy nie zasypia, Jonatan ma odbyć staż w firmie Bellamy Lion Constructions, którą Amelia jest zainteresowana z własnych powodów. Jej celem jest konfrontacja z właścicielem firmy – mężczyzną, który naznaczył jej życie. Skazani tylko na siebie i na własne ograniczenia, zakochani i gotowi do podjęcia ryzyka bohaterowie ścigają się z czasem, który nieubłaganie depcze im po piętach. Tylko czy ci dwoje w ogóle mają szanse na szczęśliwy finał?

Pełna zagadek historia stała się inspiracją do ukrycia na okładce i we wnętrzu książki dodatkowych niespodzianek niewidocznych gołym okiem. By je poznać, potrzebne jest światło UV. Jego brak nie stanowi jednak przeszkody w podążaniu za fabułą.

 

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.

Źródło zdjęć: https://lubimyczytac.pl

Comments are closed.
Skip to content