„Solidarna Szkoła” – po raz 6 Zespół Szkół zajął I miejsce

Już po raz jedenasty Fundacja Świętego Mikołaja przyznała nagrody w ramach konkursu „Solidarna Szkoła”. Zespół Szkół już po raz 6 otrzymał  ten zaszczytny tytuł zajmując I miejsce i nagrodę 5000 złotych. Uroczysta gala, została zorganizowana w Pałacu w Wilanowie, a  nagrodzonych zostało łącznie 12 szkół, które w ogólnopolskiej skali wyróżniły się swoim zaangażowaniem w zbieranie funduszy na stypendia dla utalentowanych uczniów z niezamożnych rodzin. Nasza szkoła zebrała imponującą kwotę 24 775 złotych.

Gala „Solidarnej Szkoły” została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Galę otworzył niezwykły koncert młodych muzyków, którzy licznej publiczności zaprezentowali interpretację 5 sonaty skrzypcowej Ludwiga van Beethovena. Reprezentantów nagrodzonych szkół przywitali założyciele Fundacji Świętego Mikołaja – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz – a samą galę poprowadził dziennikarz Krzysztof Ziemiec.

 – Obdarowywać może tylko ten, kto sam potrzebuje pomocy. Okazać solidarność umie tylko ktoś, kto sam dostrzega, że jest istotą, która istnieje dzięki solidarności innych – powiedział Dariusz Karłowicz, rozpoczynając oficjalną część Gali. Filozof i założyciel środowiska „Teologii Politycznej” podkreślił w swoim przemówieniu rolę, jaką solidarność i świadomość, że nigdy nie jesteśmy w pełni samowystarczalni, odgrywa w kształtowaniu naszego człowieczeństwa. Jak wskazali założyciele Fundacji Świętego Mikołaja, to właśnie idea solidarności, posiadająca tak bogate tradycje w polskiej historii, jest duchowym rdzeniem konkursu „Solidarna Szkoła”.

Po zakończeniu gali przedstawiciele wyróżnionych placówek mieli okazję spotkać się z Małżonką Prezydenta RP, Agatą Kornhauser-Dudą, która po raz kolejny objęła swoim patronatem konkurs „Solidarnej Szkoły”. Pani Prezydentowa, nawiązując do obchodzonego w dniu 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza złożyła młodym wolontariuszom najserdeczniejsze życzenia, podziękowała za poświęcany na pomaganie czas, za wrażliwość na potrzeby innych. Życzyła młodym ludziom, by zawsze czuli satysfakcję z tego, co robią i przypomniała ze dobro zawsze wraca. Stypendyści oraz nauczyciele mieli możliwość osobistej i spokojnej rozmowy z Panią Prezydentową przy kawie i herbacie, a także mogli zwiedzić Pałac Prezydencki. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Prezydentowej za tak ciepłe i serdeczne przyjęcie.

Uczestnicy gali mieli okazję wysłuchać przesłania Marceliny Koprowskiej, historyczki i nauczycielki, która przybliżyła publiczności niezwykłą postać Marii Grzegorzewskiej – patronki projektu, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkół nominowanych do tegorocznych nagród. – W zawodzie nauczyciela ważne jest nie tylko przekazywanie wykształcenia i przygotowywanie do dorosłości, ale przede wszystkim zwracanie uwagi na to, jakim człowiekiem jest każdy z nas – te słowa Grzegorzewskiej przytoczyła historyczka i podkreśliła, że wielkim ideałem polskiej pedagog, który zawsze powinien być obecny w szkołach, jest kształtowanie indywidualnego poczucia odpowiedzialności za kształt otaczającego nas świata. Ten ideał od samych początków przyświecał konkursowi „Solidarna Szkoła”. Wsparciem dla inicjatywy wykazało się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które umożliwiło zrealizowanie wizyty stypendystów w Warszawie w ramach projektu „Śladami Marii Grzegorzewskiej”.

Comments are closed.
Skip to content