FESTIWAL KULTUR. WŁOCHY

Włoska kultura od wieków jest uważana za jedną z najciekawszych na świecie. W całym kraju, od Piemontu w północnej części, po Sycylię w południowej, każdy centymetr kwadratowy wydaje się być przesiąkniętym bogactwem kulturowym. Do dziś mówi się o włoskich artystach i ich twórczości.

Niezależnie od tego, czy jest to literatura, malarstwo, czy kino, włoska kultura ma kulturę, o której warto się dowiedzieć. Jeśli zastanawiacie się nad nauką języka włoskiego, powinniście poznać Włochy i wpływowych Włochów, którzy przewodzili renesansowi i przekształcili półwysep włoski w jeden z najbogatszych kulturowo narodów na świecie.

O tym, że Polacy kochają Włochy nie trzeba nikogo przekonywać. Przechadzając się uliczkami Rzymu, Neapolu czy Rimini co i rusz słychać język polski.

Włochy są najpopularniejszym wśród turystów krajem europejskim i drugim, po USA, na arenie światowej. Bogata baza turystyczna może zaspokoić różnorakie gusty, poczynając od atrakcji narciarskich, przez ścieżki wspinaczkowe, aż na spalonych słońcem śródziemnomorskich i adriatyckich plażach kończąc.

To kraj tak atrakcyjny turystycznie, że na pewno nie wystarczy jedna podróż, by je poznać. Nie chodzi tylko o zabytki, ale też o kuchnię, wino, ludzi, poranną kawę, krajobrazy. Wszystko wydaje się takie jak trzeba. Fasady katedr mają nieskazitelne ornamenty, a place, na których stoją, mają idealne proporcje.

We Włoszech odnajdujemy tradycję i spokój – na wioskach starsi ludzie przesiadują na placach i rozmawiają z ożywieniem, jak robili od wieków. Z drugiej strony jest też ruch i energia. W miastach młodzież jeździ na skuterach robiąc mnóstwo hałasu. Szykownie ubrani mężczyźni i kobiety rozsiewają czar i zwracają uwagę każdego w zasięgu wzroku. Na każdym kroku widoczna jest radość życia – po prostu dolce vita.

Rytm życia rodzinnego wyznaczony jest przez zwyczaje i tradycje religijne. Nie ma tu jednak zbyt wielu świąt ogólnonarodowych, za to jest bardzo dużo świąt lokalnych, które obchodzone są niezwykle hucznie. Najczęstszą okazją są dni patronów miejscowości. Pomimo że Włochy są państwem praktycznie jednonarodowościowym, bardzo często podkreślana jest ta odmienność poszczególnych regionów, co  przejawia się w lokalnych tradycjach kulturowych, standardzie życia, dialektach, a także w krajobrazie.

Kultura i tradycja artystyczna Włoch wywarła ogromny wpływ na sztukę i kulturę innych krajów Europy.

Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w projekcie „Festiwal Kultur. Włochy”, realizowanym w naszej szkole w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.”

W ramach projektu zachęcamy do:

  • obejrzenia wystaw, prezentacji multimedialnych, filmów edukacyjnych, poprzez które chcemy przybliżyć to wspaniałe dziedzictwo kulturowe,
  • lektury literatury o tematyce Włoch oraz zapoznania się z twórczością włoskich autorów,
  • wspólnego tworzenia “Słownika Italianizmów”, czyli słów zapożyczonych z języka włoskiego, które zostały wprowadzone do języka polskiego,
  • udziału w warsztatach kreatywnego pisania “Śladami Dantego”,
  • zmierzenia się z “Quizem wiedzy o Włoszech”.

 

Źródło tekstu: www.travelplanet.pl

Źródło zdjęcia: https://travelitalia.pl

Comments are closed.
Skip to content