FESTIWAL KULTUR. WIELKA BRYTANIA

Co można powiedzieć o Brytyjczykach? Są bardzo uprzejmi, mają ustalony czas na popołudniową herbatę, jeżdżą po lewej stronie i są znani z czarnego humoru. Wszystkie te cechy sprawiają, że są naprawdę uroczy. Ich ekscentryczny charakter i upodobanie życia nocnego, w tym muzyki na żywo
i pubów, są wystarczająco dobrym powodem, aby odwiedzić Wyspy. Jednak Wielka Brytania jest również postrzegana jako wyznacznik trendów w zakresie innowacji na kontynencie europejskim, a także ma wiele do zaoferowania pod względem kulturowym.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom lub UK w skrócie) jest największym krajem wyspiarskim w Europie. Tworzy go Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna i okoliczne Wyspy Brytyjskie. W języku polskim Wielka Brytania jest często określana po prostu jako Wielka Brytania lub Anglia. Nie jest to jednak do końca poprawne, ponieważ Wielka Brytania w rzeczywistości odnosi się tylko do nazwy geograficznej głównej wyspy archipelagu. Największą częścią kraju jest Anglia o powierzchni 130 395 kilometrów kwadratowych.

Oprócz stolicy Londynu, do największych miast Wielkiej Brytanii należą Birmingham, Glasgow, Liverpool, Manchester i Bristol. Na wyspie można podziwiać łącznie 31 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, zarówno dziedzictwa kulturowego jak i naturalnego. Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO obejmują na przykład Pałac Westminsterski, Opactwo Westminsterskie i Kościół św. Małgorzaty, Stonehenge, Avebury i związane z nimi miejsca kultu, a także Tower of London.

To tylko wstępne informacje na temat Wielkiej Brytanii, w ramach Festiwalu Kultur zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji o kulturze Wielkiej Brytanii w holu gmachu głównego. Przygotowaliśmy też prelekcję, filmy dokumentalne o ciekawostkach, bogactwie i zróżnicowaniu kulturowym tego wielonarodowego kraju oraz wirtualne zwiedzanie The National Gallery (London). Serdecznie zapraszamy!

 

Comments are closed.
Skip to content