
Francja to przede wszystkim dobre jedzenie, piękne miasta i wspaniała kultura. Nie jest zaskoczeniem, że prawie wszyscy chcą odwiedzić ten kraj. Czy wiesz, że Francja jest największym krajem w Unii Europejskiej i jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie?
W ramach cyklicznie odbywającego się w naszej szkole Festiwalu Kultur, tym razem prezentujemy właśnie Francję. W tegorocznej jesiennej edycji festiwalu, realizowanej w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0, zapraszamy do:
- obejrzenia wystaw, prezentacji multimedialnych, filmów edukacyjnych, poprzez które chcemy przybliżyć to wspaniałe dziedzictwo kulturowe,
- lektury literatury o tematyce Francji oraz zapoznania się z twórczością francuskich autorów,
- wspólnego tworzenia “Słownika Galicyzmów”, czyli słów zapożyczonych z języka francuskiego, które zostały wprowadzone do języka polskiego,
- wirtualnych spotkań z twórcami literatury – m.in.: z Guillaume Musso (francuskim powieściopisarzem),
- wirtualnego zwiedzania Wersalu i Luwru,
- udziału w konkursie „5 Books Challenge. Wyzwanie czytelnicze”.
Zachęcając do udziału w wymienionych aktywnościach bibliotecznych i czytelniczych prezentujemy zaskakujące ciekawostki i fakty o Francji:
- Najbardziej znani Francuzi to: Coco Chanel, Edith Piaf, Jean Reno, Louis de Funès, Napoleon Bonaparte, Zinédine Zidane, Michel Platini, Brigitte Bardot, Gustave Eiffel czy Gérard Depardieu.
- Wypróbuj te cztery przydatne wyrażenia po francusku: bonjour – dzień dobry; salut – cześć; merci – dziękuję, bon appétit! – smacznego!
- Pięć departamentów zamorskich Francji to: Gujana Francuska w Ameryce Południowej, Gwadelupa (wyspa na Karaibach), Martynika (wyspa na Karaibach), Majotta (wyspa na Oceanie Indyjskim), La Réunion (wyspa na Oceanie Indyjskim).
- Francuzi zjadają 30 tysięcy ton ślimaków rocznie. Wychodzi na to, że każdy mieszkaniec Francji średnio spożywa 500 ślimaków w roku kalendarzowym. Są powszechnie spożywane w święta i gotowane w maśle czosnkowym, wywarze z kurczaka i winie.
- Reprezentacja Francji w piłce nożnej w 2018 roku na rosyjskich boiskach sięgnęła po 20 latach po drugi tytuł mistrzowski w finale pokonując Chorwację 4:2.
- Jednym z najbardziej znanych wydarzeń sportowych na świecie jest Tour de France, który odbywa się od ponad 100 lat. Po raz pierwszy odbył się w 1903 roku. Kolarze pokonują łącznie dystans 3200 kilometrów, a wyścig oglądają miliony widzów z całego świata.
- Jan I został nazwany królem przed swoimi narodzinami i utrzymywał ten tytuł przez pięć dni, dopóki niemowlę nie zmarło.
- Francja ma więcej laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury niż jakikolwiek inny kraj. Francja ma ich 15, Stany Zjednoczone 11, a Wielka Brytania ma 10.
- Armia Francuska, była pierwszą armią, która użyła kamuflażu. Słowo kamuflaż wywodzi się z francuskiego słowa oznaczającego „przebranie”. Po raz pierwszy został użyty przez personel wojskowy w I wojnie światowej.
- Najstarsza osoba na świecie była Francuzką. Nazywała się Jeanne Calment. Pochodziła z Arles, miasteczka w Prowansji. Przeżyła 122 lat i 164 dni.
- Legalne było poślubienie zmarłej osoby we Francji, na tak długo, jak możesz udowodnić, że zamierzaliście się poślubić, gdy druga osoba była żywa. To prawo zostało po raz ostatni wykonane w 2017 roku.
- W 2019 roku ponad 19 milionów turystów odwiedziło Paryż we Francji. Konsekwentnie plasuje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych miast rok po roku.
- Paryż we Francji był pierwszym miastem, które wprowadziło system transportu publicznego. Powozy ciągnięte przez konie były używane już w latach 60-tych XVI wieku.
- Francja produkuje ponad 1000 rodzajów sera. Camembert i Emmental (ser z dziurami) należą do najbardziej popularnych.
- Napoleon w rzeczywistości nie był niski. Pomimo powszechnego przekonania, słynny przywódca mierzył w rzeczywistości 168 cm, co było zdecydowanie przeciętne.
- W marcu 1895 roku w Paryżu odbyła się pierwsza publiczna projekcja filmu. Bracia Lumière zaprezentowali swój 46-sekundowy film „Robotnicy opuszczający fabrykę” w Grand Café w Paryżu, aby zademonstrować nową technologię.
- “Liberté, égalité, fraternité” czyli „wolność, równość, braterstwo” to narodowe motto Francji.
- Francuzi spożywają około 25 milionów hektolitrów wina rocznie. Są na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych, które konsumują około 30 milionów hektolitrów rocznie. We Francji żyje 68 milionów ludzi, a w USA 333 milionów ludzi.
- Paryżanie uwielbiają psy. Szacuje się, że liczba psów w mieście przekracza liczbę dzieci.
- Katedra Notre Dame łączy w sobie dwa style – głównie gotycki i trochę rzymski. Każdego roku około 13 milionów ludzi odwiedzało Notre Dame, co czyniło go najpopularniejszym zabytek we Francji. Tak było przed pożarem słynnej katedry.
- Ze wszystkich krajów na świecie, Francja jest najczęściej odwiedzana. Około 89 milionów ludzi odwiedza Francję każdego roku, aby wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i cieszyć się francuskim jedzeniem.
- Telefon z aparatem został wynaleziony we Francji w 1997 roku przez przedsiębiorczego paryżanina o nazwisku Philippe Kahn. Pierwsze zdjęcie, które zrobił, to zdjęcie jego nowo narodzonej córki, Sophie, które wysłał do rodziny i przyjaciół.
- Paryż to stolica Francji i zarazem jej największe miasto. Często nazywany jest „Miastem światła” ze względu na jego wiodącą rolę w epoce oświecenia.
- Asterix zadebiutował we francusko-belgijskim magazynie „Pilote” w 1959 roku, a jego kolekcja komiksów liczy obecnie imponujące 39 tomów.
- Francja przedkłada ronda nad znaki stopu. W rzeczywistości jest ich około 30 tysięcy w kraju. Według badań, ronda zmniejszają ogólną liczbę kolizji na skrzyżowaniach.
- Niektóre z najbardziej znanych francuskich zabytków to wieża Eiffla, Katedra Notre Dame, Muzeum Luwr, Łuk Triumfalny czy Wersal.
- Francja jest znana z tworzenia najdroższego wina na świecie. Oto niektóre z najbardziej popularnych francuskich regionów dla wina: Burgundia, Bordeaux, Dolina Rodanu, Prowansja, Szampania.
- Jednym z bardziej dziwacznych faktów o Francji jest to, że rząd ma nagrody znane jako Médaille de la Famille Française (Medal Francuskiej Rodziny) dla rodziców, którzy wychowują swoje dzieci dobrze i zdrowo. Chociaż jest to tylko medal dekoracyjny, wiele rodzin, szczególnie tych z dużymi rodzinami, uczestniczy w tym wydarzeniu od czasu jego powstania w 1920 roku.
- Związek między Anglią i Francją sięga wieków. Sąsiadując ze sobą na niewielkim odcinku wody, historia tych dwóch narodów obejmowała wojny, współpracę i wymianę języków. Do tego stopnia, że w latach 1066-1352 francuski został uznany za język urzędowy Anglii.
- W 1809 roku francuski wynalazca Nicolas Appert zaproponował wykorzystanie zamkniętych szklanych słoików trzymanych we wrzącej wodzie do konserwowania żywności. Później Pierre Durand wymyślił puszkę. Louis Braille opracował alfabet Braille’a. W 1816 roku lekarz René Laennec stworzył stetoskop, a lekarz Alexandre-Ferdinand Godefroy opatentował pierwszą na świecie suszarkę do włosów. Bracia Montgolfier, Joseph i Etienne, wynaleźli wielki balon na gorące powietrze.
- Linia brzegowa Francji ma długość 3427 km. Od tętniących życiem portów do piaszczystych zatok i skalistych zatoczek, znajdziesz plaże każdego kształtu i rozmiaru wzdłuż francuskiego wybrzeża .
- Ludwik XIX był królem Francji tylko przez 20 minut, dopóki nie ustąpił i nie umieścił na tronie swojego bratanka.
- Francja kontynentalna ma granicę lądową z 8 innymi państwami: Belgia, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Monako, Hiszpania, Szwajcaria i Andora.
- Supermarkety we Francji nie mogą wyrzucać żywności, która jest bliska daty przydatności do spożycia. Zamiast tego muszą przekazać jedzenie do organizacji charytatywnej lub banku żywności. Francja przyjęła to prawo w 2016 roku, aby pomóc zmniejszyć głód i zapobiec marnowaniu żywności.
- Największą popularną atrakcją Paryża nie jest Luwr (około 10 mln zwiedzających) czy wieża Eiffla (około 5,5 mln zwiedzających). To Disneyland, który co roku odwiedza blisko 13 milionów turystów.
- Croissant został wymyślony w Austrii. Francja jest powszechnie kojarzona z croissantem, ale tak naprawdę croissant powstał w Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w kawiarniach Wiednia w XIII wieku – był oryginalnym porannym daniem w kształcie półksiężyca. Wykonany z gęstszego i mniej kruchego ciasta kipferl przekroczył później granicę z Francją i stał się słynnym croissantem.
- Język francuski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Około 220 milionów ludzi posługuje się nim jako pierwszym językiem.
- Thomas Jefferson powiedział kiedyś: „Spacer po Paryżu dostarczy lekcji historii, piękna i życia”.
- Francja ma w sumie 12 stref czasowych. Tylko jedna strefa czasowa jest używana na terytorium Francji w Europie, ale uwzględniając wszystkie miejsca podległe Francji poza Europą, obejmuje łącznie 12 stref czasowych.
- Przesądni Francuzi wierzą, że postawienie bagietki lub innego rodzaju chleba do góry nogami może przynieść pecha. Legenda ta sięga aż średniowiecza: kat miejski często nie miał czasu, aby odebrać rano chleb. Piekarz wieszał bochenek do góry nogami, aby kat mógł go odebrać później w ciągu dnia.
Źródło: fajnepodroze.pl
Źródło zdjęcia: plndesign.pl