FESTIWAL KULTUR. EGIPT

Przybywających do Egiptu czeka zupełnie odmienna, ciekawa kultura, bardzo serdeczni i gościnni mieszkańcy, a także wiele niesamowitych zabytków, powstałych w czasach starożytnych. Dowiedz się więcej o kulturze Egiptu i poznaj ten wyjątkowy kraj.

Starożytny Egipt

W czasach starożytnych Egipt rozkwitał – początki kształtowania się potężnej cywilizacji egipskiej datuje się na okres ok. 3500 p.n.e. Rozwój cywilizacji przyniósł wiele osiągnięć dla całej cywilizacji (z dziedzin takich jak astronomia, pismo etc.) czy też okazałych zabytków. Twórczość artystyczna oraz nauka spełniały wyjątkowo ważną rolę w życiu codziennym egipskich elit.

Kluczowa była również religia, która wyróżniała tę cywilizację na tle innych. Egipcjanie wierzyli w życie po śmierci i wyznawali kult władcy, co przyczyniło się do stworzenia podziwianych po dzień dzisiejszy monumentalnych grobowców, czyli piramid, które są uznawane za jeden z siedmiu cudów świata.

Współczesny Egipt – jaka religia?

Obecnie Egipt jest krajem muzułmańskim, a religia determinuje kulturę i obyczaje w tym kraju. Większość mieszkańców jest silnie wierząca i praktykująca, a najbardziej widać to w okresie Ramadanu – jest to miesiąc muzułmańskiego postu, gdzie pości się od świtu do zmierzchu. To święto ruchome, które wypada inaczej w każdym roku.
W Egipcie warto zwrócić też uwagę na ubiór – choć w miejscach turystycznych panuje pełna dowolność, poza nimi trzeba raczej ubierać się skromnie i zrezygnować z bardzo krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Podobne zasady panują w świątyniach i miejscach kultu – w wielu panuje całkowity zakaz noszenia krótkiej letniej odzieży.

Egipt – ludzie i zwyczaje

Społeczeństwo egipskie jest mocno zróżnicowane. Na ulicach dużych miast jak np. Kair obok biznesmenów w eleganckich garniturach można spotkać nowocześnie ubrane kobiety, choć między nimi nadal sporo jest Egipcjan w długich szatach zwanych galabija i owinięte chustami kobiety, z zasłoniętymi twarzami. Egipcjanie są z reguły bardzo serdeczni i mają pogodne usposobienie. Obok ludności arabskiej na południu spotkać można Nubijczyków, egipskich chrześcijan, czyli Koptów, a także Beduinów, czyli rdzennych mieszkańców obszarów pustynnych. Odbiegają oni swoimi zwyczajami i stylem życia od innych mieszkańców Egiptu – prowadzą zwykle koczowniczy tryb życia i stale przemieszczają się po obszarach pustynnych.

Targowanie się w Egipcie

Zachęcanie do odwiedzin sklepu i zagadywanie na ulicy to część lokalnej kultury. Warto spróbować swoich umiejętności w targowaniu, gdyż jest to codzienność na kolorowych egipskich bazarach, a dzięki temu można wynegocjować naprawdę atrakcyjne ceny towarów. Warto też pamiętać o dość powszechnym elemencie wpisanym w kulturę Egiptu – napiwku nazywanym bakszysz. Przekazywanie drobnych sum pieniędzy jest bardzo mile widziane.

Kuchnia egipska

W Egipcie dania są kombinacją różnego rodzaju warzyw i mięs z sosami, często bardzo dobrze przyprawionymi. Spożywając posiłek zastawia się tu cały stół mnóstwem małych talerzyków z rozmaitymi potrawami, sosami i sałatkami. Do wszystkiego podawany jest obowiązkowo chleb, mający postać cienkiego placka. Narodową potrawą jest ful – duża, brązowa fasola przygotowywana na wiele sposobów. Do tego podawana jest sezamowa pasta tahini. Inną narodową potrawą jest kuszeri – danie stanowiące mieszankę makaronu, ryżu, soczewicy, ciemnej cebuli i sosu z ostrej papryki. Ze względu na religię w kraju nie spożywa się wieprzowiny, która uznawana jest za mięso nieczyste. Do picia zazwyczaj podawana jest miętowa herbata, świetnie gasząca pragnienie podczas upału.

Jakie ceny w Egipcie?

W sklepach często funkcjonują dwa rodzaje cen: dla Egipcjan i dla turystów. Najlepszym miejscem na robienie zakupów jest suk, czyli lokalny targ. Niezwykle kolorowe, tętniące życiem, pełne woni egzotycznych zapachów oferują dosłownie wszystko. Są tu wonne olejki, zmysłowe perfumy, wyroby miedziane i mosiężne, wyroby jubilerskie ze srebra i złota, papirus itp. Dewizą każdego targu jest: miło spędzić czas z bliskimi, napić się herbaty ze świeżej mięty z dużą ilością cukru i oczywiście targować się.

Źródło: www.travelplanet.pl

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji „Festiwal Kultur. Egipt” w holu gmachu głównego.

Comments are closed.
Skip to content