Co możesz zrobić w związku z wojną w Ukrainie?

Drogi uczniu.

W obliczu sytuacji rozgrywającej się w Ukrainie masz prawo czuć smutek, złość, strach czy nawet rozpacz. Obecne wydarzenia wywołują niepokój i stres. Pamiętaj, że nie jesteś sam w tej sytuacji.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś porozmawiać z kimś na temat obecnej wydarzeń, swoich uczuć i emocji zawsze możesz przyjść do pedagoga szkolnego lub swojego wychowawcy bądź innego nauczyciela.

Dodatkowo możesz zadzwonić:

– pod nr 116 111 jest to polski telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (działa 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu). Wejdź na stronę i sprawdź szczegóły https://116111.pl/

– pod nr 800 12 12 12 – Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (dyżurować będzie również psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim). Wejdź na stronę https://ppp4.wroc.pl/index.php/2022/02/28/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka-800-12-12-12-po-ukrainsku/ i sprawdź szczegóły.

Co możesz zrobić w związku z wojną w Ukrainie?

  • Weź udział w zbiórce darów organizowanej przez Twoją Szkołę lub inny punkt.
  • Zaangażuj się w robienie kanapek dla uchodźców bądź segregację darów.
  • Wesprzyj finansowo organizacje, które pomagają uchodźcom, którzy dotarli do Polski.
  • Okaż solidarność Ukrainkom i Ukraińcom w sposób symboliczny (flaga, przypinka, plakat).
  • Dowiedź się czegoś więcej o ludziach, którzy szukają teraz schronienia przed wojną w Polsce przez poznanie ich kultury.
  • Wesprzyj koleżanki i kolegów z Ukrainy dobrym słowem czy gestem.
  • Zachęć innych do podejmowania podobnych działań.

Ważne !

W związku z wydarzeniami w Ukrainie dociera do nas bardzo dużo, często sprzecznych informacji. Weryfikuj informacje odnośnie obecnej sytuacji, nie daj się fake newsom. Jeśli nie jesteś pewien, że informacja jest prawdziwa, nie przesyłaj jej dalej.

Comments are closed.
Skip to content